Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Метан из депоније – за „зелену“ струју

Метан из депоније – за „зелену“ струју
Нишка депонија – извор енергије

Ниш – Мало је пројеката у Србији који се планирају, а још мање до сада реализованих, а да су везани за обезбеђење здравије животне средине и при том, приде, омогућавају добре приходе. Један такав је, свакако производња струје из такозваних „зелених“ технологија, али нигде у нашој земљи, иако постоје изузетни услови и потенцијали, у прошлости нису предузете мере да се искористе. Да ће се на том плану ипак нешто конкретно предузети говори уговор који су потписали град Ниш и Компанија „Амест“ из Италије, који предвиђа експлоатацију метана из нишке градске депоније. Градоначелник Ниша Милош Симоновић који је потписао уговор са председником италијанске компаније Фелипеом Скочимаром, за „Политику“ посебно истиче да ће Ниш бити носилац пионирског подухвата у Србији:

– Вишеструки су ефекти једног овог изузетно значајног пројекта. Највећи је, без сумње, елиминација потенцијалне, али велике и сталне опасности од експлозије на садашњој градској депонији „Бубањ“, поред Ниша. Годинама уназад предузимају се бројне мере на санацији сметлишта, како не би дошло до експлозије метана који се ствара на дубини и унутрашњости депоније и катастрофалних последица. Добитак је, свакако што ће наши партнери Италијани у Нишу, недалеко од депоније, саградити постројење, односно електрану – велики гасификатор за прераду отпадних гасова, погон у којем ће бити отворена нова радна места. Поред тога од отпадних гасова у гасификатору ће се производити струја коју ћемо испоручивати Електропривреди Србије и од тога приходовати, а надасве грађанима Ниша биће обезбеђена много здравија животна средина него до сада – рекао нам је Милош Симоновић.

Представници Компаније „Амест“ већ су боравили у Нишу и предузети су први кораци на припреми терена за изградњу нове електране, односно гасификатора. Према прелиминарној рачуници градња електране ће коштати између 600.000 и милион евра. Фелипе Скочивари рекао је да његова компанија планира да се постројење за експлоатацију метана из депоније поред Ниша сагради највише за годину дана и да одмах потом почне производња првих киловата „зелене“ струје.

Ово ће бити по први пут у Србији да се на делу примењује законски оквир за примену „зелених технологија“, наглашава градоначелник Ниша Симоновић, иако је наша земља „Кјото протокол“ прихватила већ пуне три године:

– Компанија „Амест“ имала је понуде више градова из наше земље за сличне пројекте, али прихватила је нашу, из Ниша. Примена „зелених“ технологија у европским земљама из дана у дан све је већа, а Уједињене нације посебну пажњу посвећују управо оваквим инвестицијама и имају и посебан фонд за подстицај реализације пројеката који штите и унапређују животну средину и смањују емитовање штетних гасова. Зато верујемо да ће долазак италијанских инвеститора у Ниш и Србију у овој области бити од посебног значаја.

„Амест“ је државна компанија из најбогатије италијанске регије Венето, одакле је у Ниш већ стигао „Бенетон“, један од најпознатијих светских произвођача у текстилној индустрији. ’Компанију су основали градови Венеција, Перуђа и Вићенца, а Италијани су стигли у Ниш у склопу конкретне реализације међудржавног споразума Италије и Србије о заједничком деловању у области заштите животне и радне средине.

Тома Тодоровић

-----------------------------------------------------------

Још пет компанија из Венета долази у Ниш

Јуче нам је градоначелник Ниша Милош Симоновић рекао да је после „Бенетона“, са којим је купопродајни уговор око „Нитекса“ потписан крајем маја, и „Аместа“, који ће градити електрану крај нишке депоније, још пет великих италијанских компанија и инвеститора из богате италијанске регије Венето изразило жељу да дођу у Ниш и граде фабрике и погоне. До краја године биће познато и све око њиховог инвестирања на нишком подручју, које ће, истиче Симоновић, највећи ефекат имати у отварању нових радних места и смањењу броја незапослених у Нишу.

Т. Т.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.