Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

„Континентал” стиже у Суботицу

„Континентал” стиже у Суботицу
Потписивање споразума о изградњи фабрике у Суботици Фото А. Исаков

Суботица – Компанији „Континентал Конти тек” град Суботица бесплатно је уступио земљиште у Слободној зони површине 42.800 квадратних метара. Уговор о преносу власништва без надокнаде над парцелом у бесцаринској зони потписали су Мурк Маркус Петер из „Континентал Конти тека”, Живко Топаловић, директор будућег погона у Суботици, и градоначелник Саша Вучинић, а по овлашћењу Скупштине града. По слову уговора у наредних десет дана нови инвеститор треба да буде уведен на парцелу, а град се још обавезао да до краја ове године потпуно комунално опреми земљиште које је поклонио страној компанији. Вредност ове парцеле процењена је на 44,6 милиона динара.

С друге стране, „Континентал Конти тек” се обавезује да ће изградити фабрику од 6.000 квадратних метара и запослити најмање 250 радника, на основу чега ће добити и одређене субвенције од Министарства за економију и регионални развој. Компанија ће овде производити гумене делове за ауто-индустрију, а према најавама погон у Суботици би требало да почне са радом од средине наредне године.

– Проценили смо да нам је потребно да проширимо наше капацитете у источној Европи и анализирали смо више могућих локација у овом региону, чак разматрали и северну Африку. Превагнула је Србија због добре инвестиционе атмосфере, а посебно нам се допала Војводина. За Суботицу смо се одлучили јер је ова мултинационална средина добро место за пласирање интернационалне компаније какав је „Континентал”, а због свог положаја Суботица је и близу нашим сестринским фирмама у Мађарској и Румунији – рекао је Мукр Маркус Петер.  

Представник инвеститора је истакао да је критеријум за отварање погона била добро образована радна снага, као и постојећа инфраструктура за градњу фабрике, а да су то све овде нашли. Изразио је и велико задовољство брзом реакцијом градских челника и спремношћу да изађу у сусрет потребама улагача. Према речима Бранка Гуслова, директора ЈП „Привредно-технолошки паркови”, до сада је у инфраструктурно опремање градског земљишта у Малом Бајмоку, где се налази и Слободна зона, уложено 36 милиона динара.

– Једино земљиште до којег је доведена целокупна комунална инфраструктура може да буде занимљиво потенцијалном инвеститору – рекао је Гуслов.

„Континентал Конти тек” је трећа фирма у последњих годину дана која је добила бесплатно власништво над земљиштем у Слободној зони „Суботица” за отварање свог погона. Пре њега, ту повољност искористиле су фирме „Норма” и „Дункермотор” које су пре годину дана потписале уговор о бесплатном уступању власништва над земљиштем, и оне су већ почеле са радом. У Слободној зони годинама послује и фабрика „Сименс” чији овдашњи погон је специјализован за монтирање генератора за ветрогенераторе.

Према речима градоначелника Саше Вучинића, корист града од компанија које раде у Слободној зони односи се пре свега на запошљавање Суботичана и на порез који се убира од њихових зарада.

Александра Исаков

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.