Из Ниша у Силиконску долину
Ниш – Прича коју смо средином августа објавили о браћи Андреји (24), апсолвенту Природно-математичког факултета, и Александру Илићу (25), доценту на истом факултету, младим научним радницима из Ниша, добила је ових дана свој наставак. Старији Александар, један од најмлађих доктора наука у нашој земљи, одлази у Силиконску долину. Радиће за друштвену мрежу „Фејсбук“, у градићу Пало Алто, недалеко од Сан Франциска.
– Из наше земље позив за одлазак у Америку добило је петоро даровитих информатичара, а ја сам једини из Ниша – прича нам Александар. – Улазну америчку визу добио сам на четири године, али ћу се сигурно после годину дана вратити у Ниш, јер желим да сва знања која будем стекао поделим са колегама и изузетно талентованим нишким информатичарима.
Александар Илић боравио је последња два месеца у Америци и Силиконској долини и упознао се са будућим обавезама и послом:
– Посао је веома специфичан и ради се и више од десет сати дневно, али навикао сам да тако радим и живим и у Србији. Имаћу задатак да одређујем број најбољих пријатеља сваког корисника на „Фејсбуку“ на основу њихових акција. Испуњава ме задовољством нови и изазовни посао највише због праксе коју желим да усавршим, будући да ми у Србији на том плану ипак мало каснимо. Технологије ове друштвене мреже су напредније и до сада се мали број српских математичара сретао са њима. Зато је мој одлазак у центар „Фејсбука“ велика шанса да овладамо тим најсавременијим технологијама, али и да их из САД донесемо у Србију и омогућимо нашим студентима да се и они упознају са њима. Морам да кажем да уопште не размишљам да остајем у Америци. Враћам се у Србију, јер желим да допринесем бољитку наше земље.
Много су Александру, он то не крије, помогле колеге са факултета, посебно проф. др Мирослав Ћирић и декан нишког ПМФ-а проф. др Драган Ђорђевић, као и ректор Универзитета у Нишу проф. др Мирољуб Гроздановић, безрезервном подршком.
У седишту „Фејсбука“ у Пало Алту др Александру Илићу све је обезбеђено – смештај, аутомобил, исхрана... Он о томе, међутим, најмање размишља.
– Верујем да ћу се свакодневно сретати са најновијим технолошким достигнућима, јер је у Америци то скоро постало правило – не прође дан а да се не промовише оно што је још новије, савременије и модерније, боље речено изазовније од јучерашњег. И свакако да ћу све оно што будем савладао у САД донети у Србију, а своја сазнања пренети другима.
Доц. др Александар Илић постао је доктор наука прошлог пролећа, са само 26 година. Пре тога завршио је природно-математички факултет за рекордне три и по године. Два пута је проглашаван за најбољег студента Нишког универзитета. Носилац је највећих и најпрестижнијих награда и признања са најелитнијих такмичења знања – светских првенстава и олимпијада у области информатике. Најтрофејнији је српски математичар и информатичар.
Његовим стопама сигурно корача и млађи брат Андреја, који ускоро брани дипломски рад на ПМФ-у у Нишу.
Тома Тодоровић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


