„Златни рог” Дејану Зечевићу
Копар- Награда „Златни рог”, фестивалски Гран при 2. Фестивала европског и медитеранског филма у Копру (Словенија), једногласном одлуком жирија у чијем су саставу били словеначки глумац Деметер Битенц, амерички редитељ Максвел Хофман и потписница ових редова, припала је српском редитељу Дејану Зечевићу за филм „Непријатељ”.
Жири је сматрао да се филм „Непријатељ” издвојио у конкуренцији од девет филмова, својим занимљивим сценаријем, сугестивном сценографијом и глумом, инспиративном фотографијом и вештим редитељским поступком, и да је као такав завредео главно фестивалско признање.
Награда за најбољи сниматељски рад која носи име Вилка Филача, припала је Олегу Муту, директору фотографије руско-украјинског филма „Моја срећа” Сергеја Лознице, док је Специјална награда жирија додељена шведским ауторима Јесперу Хуору и Босе Линдквисту за ангажовани документарни филм „Википобуњеници: документарац”, у којем расветљавају настанак, значај и утицај друштвене мреже Викиликс и лик њеног оснивача Џулијена Асанжа.
Жири критике Федеора – Међународне федерације филмских критичара Европе и Медитерана, своју главну награду једногласно је доделила редитељу Владимиру Блажевском за динамичан и субверзиван македонски филм „Панк није мртав” у којем је аутор, фокусирајући се на ликове са маргина друштва, снажно и вешто доказао како је само друштво данас само велика маргина. Специјална награда жирија Федеоре припала је италијанском глумцу, редитељу и сценаристи Ђанију ди Грегорију за изванредан мали и хуманистички филм „Со живота” у којем показује да ни у трећем добу није касно за љубав.
Друго издање Фестивала европског и медитеранског филма свечано је завршено синоћ церемонијом доделе награда и пројекцијом француског филма „Снегови Киламанџара”.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


