Хомен: Конкретна решења за „мађарски проблем”
На састанку, којем су присуствовали Ласло Варга, председник Одбора за европске интеграције Скупштине Србије, и Балинт Пастор, народни посланик Савеза војвођанских Мађара, разговарали смо о конкретним решењима у Закону о рехабилитацији, да би се превазишао настали проблем који је довео до става Мађарске да ће се противити даљим европским интеграцијама, односно да ће ставити вето на статус кандидата Републике Србије – казао је за „Политику” Слободан Хомен, државни секретар Министарства правде.
Решења су тражена у оквиру две основне претпоставке, прво – да нико ко је чинио ратне злочине нема право на повраћај одузете ни конфисковане имовине, а друго – да нема колективне одговорности ниједног народа.
– Основни проблем у тражењу прецизне формулације у Закону о рехабилитацији представља велики број различитих одлука које су доносили представници власти у периоду од 1943. до 1946. године. Посебно смо разговарали о одлуци државне комисије за утврђивање ратнихзлочина из 1946. године, која је утврдила да је на територији тадашње Југославије идентификовано нешто мање од девет хиљада ратних злочинаца. Проблем је што су неке од тих одлука појединачне а неке колективне, неке од њих су одлуке судских органа, а неке административне одлуке НОБ-а – објаснио је Хомен.
Управо на основу свих тих чињеница, Министарство правде утврдило је предлог решења проблема.
– Мислим да је то решење потпуно прихватљиво. Договорено је да се прибави још одређених докумената из тог периода. Сматрам да је проблем решен и да ће се Закон о рехабилитацији наћи у скупштини почетком новембра, с тим што је мени још остало да обавим консултације са Социјалистичком партијом Србије и Српским покретом обнове, јер у закону није прецизирано ко су били представници НОР-а. У суштини, то је проблем старе поделе у српском народу на партизане и на четнике, али очекујем да ће обе политичке партије имати разумевања и да ће се сагласити са решењем које ће предложити Министарство правде – казао јеХомен.
Суштина управо и јесте у томе да се овај комплексан проблем реши кроз Закон о рехабилитацији, додао је државни секретар.
– Министарство правде предложиће да се под припадницима НОР-а сматрају оба покрета, с тим што ће ратни злочинци бити третирани на посебан начин. Ко год је учинио ратне злочине, нема право на рехабилитацију, без обзира на националну припадност – прецизирао је Хомен.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.