"Нестле" на удару
ТРАГОМ ВЕСТИ
Швајцарска прехрамбена компанија "Нестле" управо је добила рок од 15 радних дана да одговори Америчкој управи за храну и лекове (ФДА) како ће отклонити недостатке откривене у својој храни за бебе, пласираној на тржиште САД. Управа је упозорила "Нестле" да је у узорцима "Гуд старт формуле" тестирањем откривено мање калцијума и фосфора него што је наведено на етикети, али испод минимума одређеног америчким прописима.
Компанија је одвратила да њена испитивања показују декларисани ниво оба поменута састојка, као и свих осталих садржаних у храни за бебе, али је пристала да заједно са стручњацима ФДА проучи коришћене методе тестирања и утврди како је дошло до различитих резултата, преноси Ројтерс, додајући да америчко регулаторно тело за питање исправности хране и лекова сваке године пошаље на десетине писама упозорења. Већина проблема буде отклоњена без изрицања казни, али има и таквих случајева, укључујући и конфисковање производа.
Квалитет и исправност хране за бебе је, међутим, одувек била посебно осетљива тема. Претпрошле године, да подсетимо, "Хумана Милхунион" морала је да исплати од 12 до 18 милиона евра одштете родитељима из Израела чија су деца умрла или се разболела хранећи се производима ове немачке фирме. Споразум је постигнут после вишемесечних преговора.
– Свесни смо да финансијска надокнада, ма колико велика, не може избрисати патњу ових породица. Саосећамо са њима, а њихов бол ће нас заувек пратити као упозорење – изјавио је том приликом Моше Милер, власник компаније "Ремедија" која је у Израелу продавала специјалну "кошер" дечју храну произведену у "Хумани". Ова сојина замена за право млеко, коришћена у фаталној рецептури другог највећег произвођача дечје хране у Немачкој, није садржала обавезни (према здравственим прописима) и на етикети наведени витамин Б-1, неопходан за нормалан развој организма.
Ортодоксне јеврејске породице у Израелу, али и у САД, радо су куповале ову храну, не знајући да на уштрб њене "обредне чистоће" своје малишане лишавају једног од најважнијих састојака у исхрани деце, чији недостатак изазива болест "бери-бери" која оштећује срце, мозак и нервни систем и чак може довести до смртног исхода. А управо то се, нажалост, и догодило новембра 2003. у Израелу. Три детета су умрла а најмање петнаест је претрпело трајна оштећења због непотпуне "кошер" прехрамбене формуле немачког произвођача.
Опасна "Хуманина" храна после тога је одмах била повучена из продаје у Израелу и САД, инспекције су спровеле опсежну истрагу, огласио се израелски министар здравља, било је и извесних уздржаних реакција из "Ремедије" и немачке "Хумане", а све то уз невиђену медијску хајку. У нападима на произвођача предњачили су противници индустријски припремљене дечје хране, односно заговорници мајчиног млека и природног начина исхране беба – дојења.
Колико су у праву, показује и нови пример из "Нестлеа", компаније која се небројено пута нашла на мети заговорника здраве хране, али и антиглобалиста у чијим је очима овај мултинационални прехрамбени гигант симбол зла. Подсетимо се демонстрација широм света и бојкота свих производа "Нестлеа" пре неколико година, у знак солидарности са сиромашним Африканкама које су, уверене да чине добро својим бебама, одустале од дојења зарад конзерви индустријске хране добијених као хуманитарна помоћ. А онда су им бесплатне конзерве у једном тренутку ускраћене, и деца су остала гладна.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


