Петак, 19.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

У Москви финале за анале

У Москви финале за анале
Пишу историју на Купу Кремља: Виктор Троицки и Јанко Типсаревић

Москва ће данас славити једног српског тенисера, а финале Купа Кремља улази у историју нашег спорта као први АТП турнир чији финалисти долазе из Србије. То су: 13. тенисер света Јанко Типсаревић и Виктор Троицки, 16. на свету и – што је посебно важно – прошлогодишњи победник турнира на којем као да га посебно надахњује руско порекло.

Турнир је ушао у анале српског тениса и пре почетка, као први на којем су два главна била фаворита из наше земље, али много је теже било да се стартне позиције и оправдају на терену. Троицки је у полуфиналу имао лакши задатак јер је играо против Жеремија Шардија који је дошао из квалификација. Међутим, управо је Француз у Москви елиминисало трећег фаворита Долгополова, што је с једне стране олакшало посао Троицком, а с друге је било упозорење да не сме да дозволи осцилације какве је имао у завршници ове сезоне, па и на преходним мечевима у Москви.

Бранилац пехара је заиграо сигурно када је то било најважније. Савладао је Шардија готово рутински, за сат и 11 минута, узевши Французу по један сервис у оба сета за два пута по 6:4. Посебно је убедљиво деловао у другом сету, у којем је одлучујући брејк начинио у деветом гему, а онда завршио меч изванредним сервисима.

Типсаревићев меч био је другачији и заиста много тежи. У првом сету био је потпуно надмоћан, а прича о Давиденковој повреди деловала је реално, гледајући споре сервисе Руса. Повео је Јанко са 2:0 и могао да повећа на 3:0, али Рус је изједначио на 2:2 и када се чинило да је близу преокрета, кренула је бриљантна серија првог носиоца у сусрету са четвртим. Добијао је гем за гемом и сет завршио убитачном серијом сервиса – 6:2.

Други сет је донео велику промену. Свестан да је на ивици пораза, некада четврти тенисер света изашао је са осмехом и сигурно освајао сервисе, који су уједно постајали и бржи, а публика је кренула све бучније и бучније да подржава свог фаворита.

На врху тог таласа самопоуздања, при вођству од 5:4, узео је три узастопне лопте на сервис Типсаревића и повео са 40:0. Е, тада је 13. тенисер света показао како мисли да уђе у првих десет: спасао је три сет-лопте, добио још две за гем, па још четири за вођство 6:5, и уз завршне четири дао је противнику само једну, за бриљанту победу: 6:2, 7:5.

Данас од 13 часова очекује нас заиста изузетан меч, у којем се обојица тенисера боре за своју другу АТП титулу: Виктор жели да одбрани прошлогодишњи пехар Кремља, а Јанко да, после Куала Лумпура, у истом месецу прослави још један тријумф.

У игри је и много више: за Троицког би то био коначни прелом силазне линије којом је пошао његов тенис после рекордног 12. места на свету, избореног у јуну. За Типсаревића – корак ка новим личним рекорднима, уласку у првих десет на свету и пласману у лондонски завршни мастерс турнир. За ово последње потребно је да се поклопи још тога, пре свега да овако настави у Петрограду и Паризу, али нада постоји.

Обојици је данашња победа страховита важна за наставак каријере и сампопоуздање у 2012. Играли су већ једном међусобно у Москви, пре три године, и тада је победио Троицки.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.