Ћирић: Србија суштински није изашла из кризе
БЕОГРАД – Србија суштински није изашла из кризе, која је почела крајем 2008. године, јер и даље постоји висока незапосленост и висока неликвидност привреде, као и низак стандард грађана, рекао је министар економије и регионалног развоја Небојша Ћирић.
Он је оценио да ће услед негативног утицаја кризе јавних дугова у Европској унији (ЕУ), у Србији доћи до нових отпуштања, али није желео да прогнозира колико ће њих остати без посла, већ је само рекао да ће „неког померања сигурно бити”.
Ћирић је наговестио да влада разматра могућност да смањи опште стопе пореза и доприноса на плате. То је једна од могућности да се убеде послодавци да запошљавају нове људе или да оне који раде на „црно” пребаце у легалне токове, казао је он учествујући у програму РТС.
Он је подсетио да је број запослених од 2007. до 2009. године смањен са око 1,9 милиона на око 1,7 милиона људи, што је довољно забрињавајући податак сам по себи.
На питање да ли ће се криза у Италији одразити на пословање Фијата у Србији, Ћирић је одговорио да је Фијат приватна мултинационална компанија која је најавила да ће у Крагујевцу за месец и по дана произвести први пробни модел аутомобила и поновио да би тај модел у серијску производњу требало да крене у априлу 2012.
„Апсолутно немамо никакве назнаке да ће бити било каквих кашњења”, нагласио је Ћирић и подсетио да је у време прошле светске кризе Фијат преузео амерички Крајслер (који је био пред банкротством) и данас је то профитабилна компанија.
У 2012. години се у ЕУ очекује пад тражње, као и у Италији, и то ће се одразити на пад тражње у Србији, рекао је Ћирић и додао да се и даље неке италијанске компаније интересују да производе у Србији и извозе у друге земље ЕУ.
Министар се осврнуо и на смедеревску железару „Ју-Ес Стил Србија”, која је због смањене тражње преполовила производњу, рекавши да је влада свакодневно у контактима са руководством те компаније, у потрази за решењем како изаћи из кризне ситуације.
Ћирић је истакао да Србија, као држава, не треба да прави разлику између приватних и државних компанија, када је реч о помоћи привреди у кризи, поготово „Ју-Ес Стилу” који запошљава око 5.000 људи и пре само три године производио је трећину извоза Србије.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


