У децембру 90 мртвих
Од нашег сталног дописника
Вашингтон, 26. децембра – Усред овдашње прославе Божића, Американци су потресени извештајима о новим губицима које њихове трупе трпе у Ираку. Најновији биланс страдања пробио им је и врло деликатну психолошку границу: број њихових погинулих војника на том бојишту управо је премашио збир жртва терористичких удара на САД 11. септембра 2001.
За 45 месеци ратовања у Ираку је до јуче живот изгубило – према службеним регистрима – 2.978 Американаца, док су у атентатима отетим путничким авионима на Њујорк, Вашингтон и на пољу Пенсилваније усмрћена укупно 2.973 лица. Иако се те две врсте тешких губитака међусобно битно разликују по околностима, међу њима се прави поређење зато што је вашингтонски врх одлуку о инвазији на Ирак, марта 2003. правдао и претпоставком да је режим Садама Хусеина повезан са Ал каидом, окривљеном за нападе на Светски трговински центар и Пентагон.
Тезе о таквој вези доцније су побијене, као и оптужбе да Багдад поседује оружје за масовно уништавање, а као нетачне испоставиле су се и рачунице о потоњим збивањима. Изјаловиле су се овдашње прокламације о "стабилизацији и модернизацији" Ирака: та земља је сада, по многим проценама, запала у грађански рат који прети да је распарча па и да изазове регионални оружани сукоб уз учешће низа околних држава.
Грешке и превиди у том главном војном ангажману администрације Џорџа Буша уздрмале су и овдашњу сцену. Ирачки рат је већ по дужини трајања надмашио америчко учешће у Другом светском рату, трошкови прете да надмаше издатке у Вијетнамском рату, а такво исцрпљивање нервног и финансијског система је битно утицало на промену расположења грађана који су на недавним изборима издејствовали да власт у парламенту, где су је држали Бушови републиканци, преда у руке опозиционих демократа. Напад на Ирак, без одобрења Савета безбедности УН и без подршке неких од главних савезника, довео је и до осетног смањења међународног престижа суперсиле па и до распламсавања антиамериканизма, нарочито у исламским и земљама Европе…
Овде је данас објављена и листа жртава америчких ратних партнера у Ираку. Према тој евиденцији, коју је пренео АП, погинуло је 126 Британаца, 33 Италијана, по 18 Украјинаца и Пољака, 13 Бугара, 11 Шпанаца, шест Данаца, пет Салвадораца, четири Словака, по два Холанђанина, Естонца и Тајланђанина, као и по један Мађар, Румун, Аустралијанац, Казахстанац и Летонац.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


