Танкер чека кишу
Зрењанин – Због ниског водостаја брод у изградњи је морао да исплови из зрењанинског бродоградилишта „Бегеј” на резервни положај, али рок изградње неће бити пробијен. Дугогодишња је пракса да се у случају ниског водостаја у реци недовршени бродови померају до места где су корита дубља и ту се дограђују.
Ипак, до потпуног испловљавања на „отворене воде” у време суше постоје још неке препреке. Нови танкер који су завршили зрењанински бродоградитељи дугачак је 110, а широк 11,5 метара. Има десет танкова који су обложени специјалним челиком. У њих стане 3.740 кубних метара хемикалија. Празан брод урања у воду тек неки милиметар изнад једног метра, а када се брод напуни газ му је дубок четири метра.
Материјал и опрему обезбедио је купац из Холандије. У изградњи су у 99 процената учествовали наши радници и инжењери, а тек су понекад прискакали стручни консултанти из Холандије. Овакво велико пловило, какво се данас може градити само на Бегеју, кошта око 8,5 милиона евра, а уграђена је најсавременија опрема. У овдашњем бродоградилишту је почела изградња још два брода и она ће бити окончана током следеће године.
Поменуте перформансе врло су битне за испловљавање брода који се зове „Столт Рајне”. Када се испробају танкови, а то следи ових дана, под контролом стручњака чувеног осигуравајућег друштва „Лојд”, пловило ће моћи да дође до преводнице код Перлеза у близини ушћа Бегеја у Тису. Ако остане овакав водостај претпоставља се да ће пред браном морати да сачека кишне дане.– Али, то је виша сила кажу зрењанински бродоградитељи.
Ђ. Ђукић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


