Петак, 03.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

За лажни „моравац” без пензије

За лажни „моравац” без пензије
(Новица Коцић)

„Афера” КУД полако добија свој епилог. Првих шест тазе пензионери који су чек од пензије добили на основу стажа у неком од културно-уметничких друштава, иако заправо никада нису стварно ни заиграли, ни запевали, а ни честито засвирали, изгубили су ових дана право на пензију. Даља исплата пензија им је обустављена, а једино што им може бити за утеху јесте то што већ добијене паре неће морати да врате.

Драгана Калиновић, директор Републичког Фонда ПИО, каже за „Политику”, да је осигураницима којима је утврђено својство осигурања на основу културно-уметничког стажа у току понављање поступка, где се могу обезбедити додатни докази како би им то право било признато.

– Тај процес још није окончан. До сада је било случајева када су осигураници успели валидним доказима да потврде своје професионално културно-уметничко ангажовање и докажу већ остварено право, али јевише оних предмета за које нема аргумената за признавање стажа. Имали смо око 200 предмета у којима је постојала недвосмислена сумња у веродостојност достављених доказа и наша обавеза је била да те предмете издвојимо и проследимо надлежној институцији, односно МУП-у, на даље разматрање – каже Калиновићева.

До сада је оспорено 1.450 решења. Завршен је сваки трећи поступак, а резултат су – прва укидања пензија, потврђују у пензијском фонду и напомињу да ће првих шест пензионера којима је поништен естрадни стаж и који су изгубили право на пензију у мировину моћи да оду пошто и стварно испуне један од услова за пензионисање – године стажа или године старости.

Пензијски фонд, због тога што је стаж углавном доказиван изјавама два сведока, сада тражи изворне чланске карте, извод из евиденције културно-уметничких друштава или оригиналне уплатнице хонорара. То за оне који су и стварно део стажа остварили игром и песмом не би био проблем да није реч о стажу из седамдесетих година прошлог века. Мало је оних који су ове доказе сачували до данас. Већина банака преко којих су хонорари исплаћивани одавно не постоје, а културно-уметничка друштва не чувају евиденцију о чланству.

Упитани како правдају своје грешке и хоће ли Фонд сносити неке консеквенце због тога што им је промакла оштријa контрола доказа о пензијама, па су несуђеним пензионерима ипак издали решења, у Фонду пропусте правдају тиме што нису посумњали да приложене потврде нису веродостојне, односно засноване на документацији културно-уметничког друштва, већ само на изјавама сведока. Зато право на стаж многи сада доказују на суду.

Осим одузимања права на пензију, казном од 2.500 до 800.000 динара биће кажњени подносиоци пријаве да су играли у КУД-у, предузеће или одговорно лице у фирми. Уколико је подносилац пријаве – предузеће или друго правно лице начинило прекршај тиме што је доставило неистините податке, или исправе, да се неко наводно бавио естрадом, казна ће бити од 10.000 до 800.000 динара. Одговорно лице у предузећу или другом правном лицу казну ће платити д 2.500 до 50.000 динара.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.