Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

У вагону ,,треће класе”

Поодавно у земљи Србији, ни по „тарифи” ни овако, нема више вагона „треће класе”. Средовечне ће на њих подсетити – ако су литерарно памтљиви – можда дивна Десанкина песма о тој класи, заправо путницима у њој. Поред осталог, управо у таквим вагонима песникиња је чула а још више разумела ону своју поруку: да је Србија „велика тајна”! Нажалост, баш они који би народне тајне требало да знају како би били праве народне вође, од најмање општине, па све до владе и страначких „комитеја”, у то се слабо разабирају јер их сваког дана пред кућом или канцеларијом чека или пријатно расхлађен или утопљен „ауди”, „мерџа” или друга „колуждина”.

Прича ми у путничком возу, који је као изданак преживелог бескласног социјализма, још на „ногама” и „јури ли, јури” и кроз овај 21. век од моје прадедовске Велике Плане до престоног Београда (96 км) готово три пуна сата, Палмин Багрданац бајке о јагодинском градоначелнику: те асфалтирао сваки сокак, те вози бесплатно пензионере, уређује полусрушене задружне домове, жени, удаје… Кусачани, од њих шест хиљада, сваки други има и земљу и железничар је, „пуни су прича”: муче их делови за тракторе, неће синови да се жене а „спрцали” толике године, понеког мучи како да скрпи до пензије јер је узео „социјални програм” па сад опет дневно шипчи до Београда – запослио са као ноћни чувар. Према престоници ваља се и омладински талас с „мобилцима” у рукама, а жене су ту са повеликим кофама – углавном „сирење”. Сем омладине, мало је ко ведар и насмејан. Тако живи, и то у масовним дневним селидбама, Србија. Споровозно.

„Путујући народ”, мање- више, не „љуби” већину људи на власти. Не може ни да их „љуби” кад у 21. веку воз „јури” од 20 до 40 км на сат; кад ни сам не зна како да попуни тих пет-шест недостајућих година до права на пензију; кад наследници хрле у Београд, а од Јагодине, на пример, до Раље зврје на хиљаде породичних „замкова”. За оне, међутим, које испред прага чека услужни шофер изгледа да је једина тајна – хоће ли их народ поново устоличити. Да га воде и заводе! Један разгневљени пољо-железничар из Ратара предложи: „Ја бих да потпишу све што обећају, па да на крају сви заједно прочитамо шта је обећано”. Сви у вагону „треће класе” ућутасмо, јер – ко зна, како рече Десанка, шта Србија збори по њивама, по луговима, по возовима.

Књижевник, Велика Плана

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.