Петак, 17.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Апели нису уродили плодом, могуће „хитне реакције”

Апели нису уродили плодом, могуће „хитне реакције”

БЕОГРАД – Апели највиших државних органа и представника „Електропривреде Србије”, нажалост, нису уродили плодом и није дошло до смањења потрошње електричне енергије, саопштио је ЕПС.

У ЕПС- у помно прате све могуће ефекте мера које су предузете и у зависности од резултата биће „хитних реакција” а Влади Србије предложиће и нове препоруке, као што је проглашење читаве следеће седмице нерадном за већину запослених.

Увоз електричне енергије се сада одвија према раније склопљеним анражманима, и обезбеђене су довољне количине за данас, сутра и за недељу. Данас је увезено око 18.500 мегават-часова, а следећа два дана ће увоз износити приближно по 11.000 мегават-часова, изјавио је Зоран Манасијевић, помоћник генералног директора ЕПС-а и председник Централног тима ове компаније за праћење електроенергетске ситуације у условима проглашене ванредне ситуације у земљи.

Он је навео да је јуче потрошња електричне енергије у Србији износила више од 160 милиона киловат - часова.

Манасијевић је истакао да су, према наредби Владе Србије, почела искључења и редуковање снаге електричне енергије ка индустријским потрошачима и установама, чији рад није пресудан за нормално одвијање живота грађана.

Тренутно је редуковано око 180 мегавата и тај процес се наставља. Он подсећа да се ради о преко 2.000 субјеката који ће, према наредби Владе Србије, морати док траје ванредна ситуација да буду искључени са мреже или да раде са умањеном снагом.

Кризни штаб је закључио да је тренутно најбитније да не буде хаварија и да профункционише повезани систем привредних друштава РБ „Колубара” и „Теромоелектране Никола Тесла”.

Ту су и даље огромни проблеми у отпреми угља из Колубаре у Обреновачке ТЕ, посебно у ТЕНТ Б, где је ситуација најкритичнија. Услови за несметано снабдевање грађана електричном енергијом су, поред овога, и редукција потрошње, обезбеђење довољног увоза за следећу седмицу, као и макар делимично отопљавање у земљи и повећање водотокова, подсећа се у саопштењу ЕПС.

Танјуг

-------------------------------------------

Републички штаб предлаже спајање празника са викендом

БЕОГРАД – Републички штаб за ванредне ситуације предложио је данас Влади Србије да се ради уштеде струје следеће седмице празнични дани, 15. и 16. фебруар, споје са викендом тако да и петак, 17. фебруар буде нерадан.

Препоручено је и да у понедељак и уторак, 13. и 14. фебруар, раде само оне фирме које морају како не би била нанета штета привредној производњи.

Командант Републичког штаба за ванредне ситуазције Ивица Дачић је на седници тог тела рекао да је ситуација у Србији због ниских температура и невремена „јако тешка и да је неопходно смањење потрошње струје” како се не уводиле рестрикције и за домаћинства.

„Овде је реч о опасности да пукне електроенергетски систем Србије”, упозорио је Дачић и предложио да већи део следеће седмице због тога буде нерадан како би се смањила потрошња струје.

Бета

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.