Понедељак, 29.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Оружари без осигурања

Оружари без осигурања
Држава се још није изјаснила Фото Б. Карталовић

Крагујевац – Пошто ни после непроспаване ноћи нису успели да овере своје књижице, крагујевачки оружари јуче су радикализовали протест и, после четвртог, заузели и трећи спрат филијале републичког Фонда за здравствено осигурање. Представници синдиката „Застава оружја” поручили су да ће радници ту остати све док им се не овере здравствене књижице, а упозорили су да ће уколико до тога ускоро не дође блокирати целу зграду.

Оружари су, према речима директора филијале Предрага Петаковића, блокирали рад финансијског одељења ове институције, чиме су, како је рекао, онемогућили израду завршних рачуна за 18 здравствених установа, укључујући и Клинички центар „Крагујевац”. Због напете ситуације, Полицијска управа Крагујевац јуче је у зграду упутила десетак полицајаца, који су задужени да спрече евентуалне инциденте и могуће сукобе.

– Нама је ово сад најпреча ствар. Преча од производње – рекао је јуче пред окупљеним радницима председник Самосталног синдиката „Застава оружја” Драган Илић, наглашавајући да радници „не траже ништа друго, осим права да се лече”.

Према његовим речима, око три хиљаде радника „Застава оружја” и чланова породица који су осигурана на њихове не могу да користе здравствене услуге још од почетка године.

– Радници не могу да се лече, пропали су им раније заказани специјалистички прегледи, а трпе и чланови њихових породица којима је, такође, ускраћено елементарно људско право. Радници немају ништа с неизмиреним обавезама према Фонду за здравствено осигурање, то је питање за државу која је власник „Застава оружја” – изјавио је Илић за „Политику”, напоменувши да због „лоше 2011” фабрика није могла да обезбеди средства за здравствено осигурање радника.

Иако је Влада Србије осмог фебруара усвојила препоруку којом се запосленима у војној индустрији гарантује овера књижица, и поред чињенице да нека предузећа нису измирила своје обавезе према Фонду за здравствено осигурање, радници „Застава оружја” и даље не могу да остваре право на медицинску заштиту.

– Препорука је, изгледа, остала мртво слово на папиру, а у воду су пала и обећања појединих министара – рекао је синдикални лидер крагујевачких оружара, разочаран што надлежни у Фонду за здравствено осигурање „немају слуха за проблеме радника”.

Директор крагујевачке филијале, међутим, тврди да се проблем може брзо решити, те да је за оверу здравствених књижица потребно да „Застава оружје” уплати седам милиона динара, што је незнатан део у односу на целокупан дуг овог предузећа, који износи милијарду и двеста хиљада динара.

– Ја не знам зашто фабрика није уплаћивала здравствено осигурање, али знам да се проблем може решити. „Застава оружје” не мора да измири цео дуг, који се нагомилава годинама, већ само своју месечну обавезу, што би нама дало могућност да радницима оверимо књижице на три месеца. Нема другог начина да се овај проблем реши, уколико неко не мисли да ја треба да одем у затвор зато што ћу прекршити закон, који је сасвим јасан – изјавио је Петаковић за наш лист.

С дешавањима у Крагујевцу упознат је и директор републичког Фонда за здравствено осигурање Александар Вуксановић који, према Петаковићевим речима, покушава да нађе решење за проблеме оружара који готово два месеца не могу да оду код лекара.

Бране Карталовић

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.