Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Самоуправа – суштина уместо форме

Самоуправа – суштина уместо форме

Слаба локална самоуправа одлика је политички неразвијених друштава и, готово по правилу, подразумева власт отуђену од грађана. У Србији, паралелно са великим националним циљевима, борба за јаке и функционалне локалне самоуправе била је стожер окупљања у прве политичке странке у позним годинама 19. века. Данас, у 21. веку, у Србији девастираној ратовима, сломом националне политике и кризом идентитета, борба за нову улогу локалних самоуправа јесте борба за обнову и оснажење српске државе. Српска напредна странка у формулисању своје политике према локалним самоуправама у пуној мери вођена је овом мишљу. Инфлација иницијатива за стварање нових општина, и тамо где то јесте и где није оправдано, а која потиче од појединих странака владајуће коалиције (пре свих, од Уједињених региона Србије) има, по мом дубоком уверењу, утемељење искључиво у намери да се на брзу руку, обећањима и ургентним предизборним преливањем новца, покуша куповина подршке грађана, и то управо у срединама маргинализованим немаром те исте власти. Побољшањем положаја локалне самоуправе није, међутим, могуће бавити се једнократним мерама. Поготово не ако оне потичу из политичких структура најодговорнијих за централизацију и слабљење општина.

Пример града Београда у том смислу више је него индикативан. Статус београдских општина одређује се кроз лако променљив статут града који доноси и усваја Скупштина града. Тренутно важећи статут, који је изгласала владајућа гарнитура током 2008. године, потпуно је централизовао систем града, надлежности општина постале су више него скромне, а најзначајнији део овлашћења које су раније имале пренет је на више инстанце (издавање уверења о личним стањима грађана, упис новорођенчади у матичне књиге, цивилна заштита, санитарна инспекција, процес легализације бесправно подигнутих објеката). Српска напредна странка жели да преокрене овај процес и врати градским општинама улогу која им припада, на корист свих Београђана којима је централизацијом приступ кључним услугама локалне самоуправе у знатној мери отежан (физички – становници обода Београда за поједина уверења путују десетинама километара, и материјално – преносом надлежности на скупштину града таксе су вишеструко порасле). У вези са изнетим предузећемо следеће:

1. Поверићемо општинама надлежности које су им одузете и доделити им нове. Омогућићемо општинама да имају своју својину и да имају право да њом управљају (да је дају на коришћење, да је дају у закуп, да заснују хипотеку над непокретностима, да улажу у капиталитд). Створићемо услове да општине функционишу као значајни правни и економски субјекти и да постану носиоци локално-економског развоја (кроз послове издавања грађевинских дозвола, легализације и сл.) На тај начин ћемо омогућити општинама да лакше и ефикасније пружају услуге грађанима.

2. Успоставићемо јасне критеријуме за трансфере општинама из републичког и градског буџета.Битно је да постоје критеријуми и да се примењују како би се спречио утицај политике на доношење одлука о томе којим општинама и колико средстава ће се доделити (пример општине Сурчин која је добила неупоредиво више финансијских трансферних средстава у односу на општину Земун само због тога што власт у Земуну и на нивоу града творе различите политичке опције). Ово је уједно и начин да се створе системске претпоставке за укидање партократског начина управљања.

3. Учинићемо обавезним формирање месних заједница и дати им веће надлежности.

Статутима општина и градова одредићемо износ (процентуално) који ће општине издвајати из својих буџета за рад и функционисање месних заједница, и тиме уклонити произвољности које постоје. Сматрамо и да месне заједнице морају да имају важнију улогу приликом информисања грађана, идентификације њихових потреба и најбитнијих проблема. Јачањем њихове улоге успоставиће се јединствени систем идентификације интереса грађана и проналазити бржи и ефикаснији начини за њихово остваривање. Проширићемо и надлежности месних заједница у области креирања пројеката који су од значаја за њихово функционисање и на тај начин омогућити грађанима значајнију улогу у управљању својом локалном (месном) заједницом. Верујемо и боримо се за то да сан утемељивача модерне српске државе – јаке општине као темељ снажне Србије буде достигнут у овој генерацији.

*Члан Главног одбора СНС-а

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.