Ургентни центар препун срчаних болесника
Током викенда дежурни лекари су примили 42 пацијента у коронарну јединицу Ургентног центра у Београду, у којој је предвиђено да се у 18 боксова лечи по један болесник.
– Пацијенти са инфарктом, који су прикопчани на респиратор леже на најобичнијим носилима, уз сестрински пулт, уз ормане, по сред коронарне јединице, па једва пролазимо… Тренутно је девет болесника на респиратору. Ово је слика ратне болнице! Уобичајено се прими 30 пацијената за викенд. То су болесници са акутним инфарктом, са едемом плућа због попуштања срца, озбиљним аритмијама, плућним емболијама, али и они код којих се закаснило, па су реанимирани код куће – наводи др Небојша Радовановић, кардиолог и заменик директора Ургентног центра.
Пацијенти који нису могли бити враћени, примани су у већ пуну коронарну јединицу. Уз то, дневно је прегледано више од 150 пацијената са различитим кардиолошким сметњама – наглим скоковима или падом притиска.
Др Радовановић каже како се за овако велику гужву у Ургентном центру не може оптужити само изненадна летња температура, већ чињеница да Београду недостаје више од 20 кревета за ургентне кардиолошке болеснике.
Већи прилив болесника због изненадног отопљавања осетили су и у Специјалној болници „Свети Сава”. Јуче је ова установа била пуна пацијената, који су се жалили на вртоглавицу, малаксалост или слабост тела, али било је и много оних који су доживели мождани удар.
Неуролог у болници „Свети Сава” др Маријана Вукичевић каже да није забележен већи број можданих удара за викенд, али је амбуланта била пуна оних који су шлог имали раније, а неочекиване високе температуре су им узроковале пролазна погоршања.
– То су такозвани транзиторни исхемични атаци, пролазна погоршања праћена неуролошким тегобама, често због времена. Када им средимо крвни притисак, додамо течност, пацијентима буде боље – каже др Вукичевић.
Она истиче да помоћ лекара треба потражити одмах када дође до нагле промене говора – у смислу неразумљивог говора или тешког изговора, затим слабост једне половине тела, утрнулост руке или ноге…
– Ових дана нарочито доминирају вртоглавице. Оне могу бити узроковане неким проблемима са увом, али и због поремећаја циркулације крви у мозгу. Обично су праћене и отежаним ходом, као да је пацијент пијан. Осећа као да му се цела зграда окреће или да губи тло под ногама. То је битан симптом због којег треба да се благовремено дође у болницу – каже др Вукичевић.
Чак и да је реч о пролазном погоршању, и тај такозвани „шегрт шлог” је врста можданог удара, само што је пролазан. Ти неуролошки испади трају кратко, можда сат времена и не остављају последице у мозгу, али их ипак треба озбиљно схватити, јер се понављају и може се предвидети да ће доћи до поновног можданог удара. Зато се за њих и каже „шегрт шлог”, јер се на основу њих предвиђа да ће доћи до поновног можданог удара, који може да има озбиљне последице.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


