Бањска тражи кип Богородице
Косовска Митровица – Плакати који су недавно осванули на улицама северне Косовске Митровице, Звечана и Грачанице, као и недавна изјава оца Симеона, игумана манастира Бањска, да кип Богородице са Христом који се налази у манастиру Соколица, у звечанској општини, треба да буде пренесен, односно враћен у манастир Бањска, унели су узнемирење међу сестринство Соколице, "бисера средњовековне културе", али и житеља и верника на северу Косова. Како каже мати Макарија, игуманија манастира Соколица који датира из 14. века, а који се налази на само неколико километара од Звечана, кип свете мати Богородице Соколичке више од 500 година је у том манастиру, а нигде не постоје записи који са сигурношћу могу да кажу одакле ова мермерна статуа потиче.
– Кип је израђен у 14. веку, а, иако у појединим изворима стоји да је у Соколицу донет из Старог трга, односно манастира Бањске, нико са сигурношћу не може да каже да ли је он заиста тамо и припадао. Није важно одакле она потиче, већ је најбитније да је Мајка Богородица више од 500 година у нашем манастиру. Уколико би се и доказало да је статуа из Бањске, направила би се копија која би се однела тамо док би оригинал остао код нас – рекла је на јучерашњој конференцији за новинаре у Косовској Митровици мати Макарија.
Како је потврдила мати Макарија, од владике рашко-призренског Артемија добили су обећање да ће оригинал ипак остати у Соколици, а "да ће копија бити у Бањској".
– Уколико плакати буду поново излепљени на улицама северног, али и централног Косова, сестринство и ја ћемо то тумачити као насиље – казала је игуманија соколичка подсећајући да је ова статуа од финог белог мермера пре три године, као ремек-дело византијске културе била изложена у Метрополитен музеју у Њујорку, а њена вредност мери се милионима долара. Мати Макарија је подсетила и на исцелитељске моћи статуе Мајке Богородице рекавши да је овај манастир, којег и Албанци својатају, а који је и био на удару албанских екстремиста, отворен за све, без обзира на веру и нацију.
Поводом догађаја "који је узнемирио Србе из овог дела Космета", јуче се у име житеља Косовске Митровице, Звечана, села Грабовац, Србовац, Житковац, Жеровнице и Великог Рудара новинарима обратио и Часлав Софронијевић, представник звечанске општине, истакавши да "уз божју помоћ и снагом вере, као и љубављу коју овај народ негује према светињи, манастир Соколица неће дозволити да се кип Богородице са Христом измести у манастир Бањску, макар се томе супротставили и својим телима". Како је казао Софронијевић, "ткиво духовнога тела овог народа је манастир Соколица, народ га је градио, чувао и светковао".
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


