За дијаманте нема кризе
Цене дијаманата ће расти судећи по повећаној тражњи посебно Кине и Индије, наведено је у недавно објављеном извештају Светског центра за дијаманте у белгијском граду Антверпену.Тражња дијаманата ће се до 2020. повећати за шест одсто док ће понуда бити већа за 2,8 одсто.
Већа потражња за дијамантима биће, пре свега, проузрокована повећаном куповном моћи све бројније средње класе у Кини и Индији која ће се до 2020. удвостручити, преноси белгијски лист „Либр белжик”.
Процењује се да ће 2020. Кина и Индија бити потрошачи 30 одсто укупног светског тржиста драгог камења и да ће се изједначити са САД које су досада биле рекордер у куповини дијаманата.
Као и злато, дијамант је постао једно од главних прибежишта инвеститора који се у ове време светске рецесије колебају где да улажу свој новац.Иако потражња за дијамантима расте, прерада драгог камења стагнира, упркос отварању тринаест нових рудника у свету, због чега цене, посебно већих комада, тежих од два карата непрестано расту.
У последњих 50 година, дијаманти се углавном производе на простору Русије, Аустралије, Канаде и афричком континенту пре свега у Заиру и Јужној Африци, где је у 2011. ископано 133 милиона карата овог драгог камена. Процењује се да ће производња дијаманата 2020. достићи цифру од 175 милиона карата.
Постојећи рудници се све више црпе, а производња дијаманата захтева велика улагања. За откривања нових налазишта потребна су огромна средства, што ће сигурно довести до тога да ово ретко камење постане још ређе, наведено је у извештајуСветског центра за дијаманте.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


