Оштро према дужницима
Нови Сад – Због проблема са наплатом, жиро-рачун ЈКП „Чистоћа“ у Новом Саду, чији су радници пре три дана штрајком успели да издејствују зараду, поново је у блокади, па ће ово јавно градско предузеће заузети радикалнији став према дужницима. У „Чистоћи“ намеравају да неплатишама са најдужим „стажом“ ускрате одношење смећа, а слична упозорења стижу и из ЈКП „Водовод и канализација“, које би већ од данас своје велике дужнике могло да остави без воде.
Грађани „Чистоћи“ тренутно дугују око 220 милиона динара, а привреда чак 500 милиона. Већина неплатиша је тужена, али судски процеси трају и по неколико година, што се неминовно одражава на нормално функционисање овог јавног предузећа.
– Имали смо разумевања за кашњење услед економске кризе, која се заиста осетно одразила на наплату, али велики број предузећа годинама не измирује своје обавезе. Нажалост, таквима ћемо у наредном периоду ускратити пружање услуга уколико не буду исплатили дуговања – наводи Далибор Новаковић, директор ЈКП „Чистоћа“.
Највећи дужници „Чистоће“ су Спенс са 23.574.093 динара, ЈКП „Градско зеленило“ – 14.213.745, Предшколска установа „Радосно детињство“ – 10.408.351, хотел „Парк“ – 4.383.418, „Необус“ – 3.933.231, Железнице Србије – 3.388.600, „Петар Драпшин“ – 3.264.486 и „Универекспорт“ – 3.192.694 динара.
Поједина предузећа се налазе и међу дужницима предузећа „Водовод и канализација“, које је јавно упозорило да ће, уколико не измире комплетан дуг или бар већи део, са мреже искључити управну зграду Предшколске установе „Радосно детињство“, фирму „Неимар“, хотел „Сајам“, „Дневник“, Спенс и хотел „Парк“.
У „Водоводу и канализацији“ истичу да су дужницима у категорији пословних потрошача послали последње опомене и да ће од данас почети искључивање. Наводе да је за 200 милиона динара, на колико је нарастао дуг, могуће завршити градњу канализације у Каћу, или реконструисати мрежу у неколико градских улица.
– Нећемо толерисати избегавање плаћања великих дужника, а ако се игнорисање настави, процес искључивања биће настављен – наводи се у саопштењу овог градског предузећа, које је ових дана почело радове на реконструкцији водоводне мреже у улици Огњена Прице, вредне 1,5 милиона динара.
Наредних дана требало би да почне и реконструкција водоводне мреже у Четинарској улици (12 милиона динара) и у Владимира Перића Валтера (четири милиона динара), као и реконструкција канализационе мреже у Аугуста Шеное у Петроварадину (пет милиона), док ће почетком јуна бити настављена градња канализације у Каћу (одвојено око 100 милиона).
Да ће новосадска јавна предузећа убудуће морати да озбиљно поведу рачуна о сваком динару, сведочи и податак да Завод за изградњу града (ЗИГ) још није исплатио власнике парцела који су прихватили понуду и уступили земљиште преко којег иде четврта деоница Булевара Европе. По потписаном споразуму, рок за исплату истекао је 15. маја, а у ЗИГ-у не саопштавају када ће грађани бити исплаћени.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


