Субота, 04.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
У СУСРЕТ ЛЕТОВАЊУ

Распитајте се о агенцији

Распитајте се о агенцији

Питање: „Да ли ћемо на летовање?”, у последњих неколико пар година неупоредиво се чешће чује од питања: „Куда ћемо на летовање?” Покушаћемо да вам помогнемо да са мањом свотом новца ипак стигнете на неку од дестинација уз корисне савете који би требало да умање шансе да се летовање претвори у потпуни фијаско, што се може догодити, а догађало се ако се изабере непроверена туристичка агенција сумњивог пословања.

Препоруке пријатеља нису више довољне. Када ипак одлучите да летовање неко други за вас организује и направите ужи избор могућих дестинација и аранжмана обавезно се информишите о статусу агенције и детаљно распитајте о смештају и превозу, таксама и другим обавезама. Најбоље је да захтевате да вам продавац све појединости достави у писаној форми. Тим пре што је на тржишту много нових али све више и страних организатора путовања који уводе новине и чији се пакети аранжмана разликују од оних на које су туристи из Србије навикли. Постоји, такође, неколико званичних адреса где се може утврдити како туристичка агенција стоји финансијски, да ли је на њен рад било озбиљних жалби, односно да ли је ипак треба заобићи.

AГЕНЦИЈА ИЛИ ПУТ У СОПСТВЕНОЈ РЕЖИЈИ

Пуно за и против, на обе стране. Ево мана и предности оба, наведена:

ТУРИСТИЧКЕ АГЕНЦИЈЕ

– Неретко је путовање, у аранжману туристичке агенције, јефтиније него пут резервисан у самосталној режији.

– Туристичка агенција има надлежност на домаћим агенцијама било да су туроператори или субагенти.

– Туристичке агенције омогућавају плаћање аранжмана на рате, што у другом случају, није могуће.

– Агенције унапред резервишу смештај по нижим ценама, па су у могућности да понуде смештај по нижим ценама од оних које нуди хотел.

– Једна од мана путовања са агенцијом је то што често не можете да бирате термин путовања.

– Путно, здравствено осигурање је јефтиније за особе које путују у групи.

ИНДИВИДУАЛНИ АРАНЖМАН

– Ако нисте љубитељ целодневног боравка на истој плажи и желите да неколико дана проведете у једном месту, па да још мало боравите на другом месту, па на трећем, онда туристичке агенције нису за вас.

– Истина је да већи број агенција организује индивидуална путовања, али се у највећем броју случајева испоставља да је јефтиније да индивидуално путовање сами организујете.

– Сопствена режија је јефтинија за категорију путника: једна одрасла особа + једно дете. Познато вам је да попуст за децу, у највећем броју случаје важи само ако путују у пратњи две одрасле особе.

СТРАНИ ТУРОПЕРАТЕРИ

Помало стидљиво, али потпуно сигурно велики страни туроператери, улазе на српску туристичку сцену.

Дајемо вам линкове за два велика туроператера:

– ТУИ: www.tui-reisecenter.rs. Имате могућност да сами бирате датуме, резервације, дестинације и да за сваки одабрани аранжман одмах сазнате цену без скривених трошкова, написаних ситним словима на дну стране. Потребно је да знате да, уколико аранжман плаћате у њиховој пословници, на целокупан износ се додаје још 20 евра, на име ангажовања агенције која је фрашиза ТУИ.

–ДЕРТУР:http://www.dertour.com/portal/dertourrs/app/content/resourceId/home.html. Сличан начин претраге као и код ТУИ травел. Одређен број туристичких агенција ради аранжмане које проналазите у њиховим каталозима. Диси травел (Dc-travel), на пример, омогућава и плаћање аранжмана Дертура дајнерс платном картицом на 6 рата. Не заборавите да свако плаћање на рате подразумева припадајућу камату. Уколико резервацију вршите преко Диси травел , на целокупан износ додајте још 3.000 динара, по аранжману (не по особи).

КОЛЕКТИВНЕ КУПОВИНЕ

Већ смо писали о предностима групних, то јест колективних куповина. По броју понуда за разне области потрошње и ценама по којима се нуде роба и услуге, рекли бисмо да је куповна моћ грађанства на екстремно ниском нивоу. У случају групних куповина, потражња истински формира цену.

Саветујемо да се пријавите на и-мејл обавештења и да пратите понуде. У једном тренутку ће наићи понуда скројена за вас. Ситуација је толико озбиљна да поједини сајтови колективне куповине нуде плаћање на одложено, као и на рате.

Не заборавите да оставите и-мејл адресу на којој не примате важну пошту, јер ће вам поштанско сандуче бити претрпано понудама.

 ------------------------------------------------------------------------

САВЕТИ

ПУТНО ЗДРАВСТВЕНО ОСИГУРАЊЕ

Није обавезно, али је вишеструко корисно. Нарочито ако на пут идете са малом децом. Мала свота новца ће вам пружити могућност коришћења здравствених услуга у висини више десетина хиљада евра.

ОСИГУРАЈТЕ СЕ ОД ОТКАЗА ПУТОВАЊА

За пут са туристичком агенцијом саветујемо да уложите додатно време и средства и распитате се у друштвима за осигурање у вези са понудом осигурања од отказа путовања. Понуда тренутно нема у великом броју, али како се приближава сезона летовања, ових понуда ће бити све више.

ШТА АКО ТУРИСТИЧКА АГЕНЦИЈА ОДЕ У СТЕЧАЈ

Неколико година уназад се дешава да медији на сва звона објављују да је огроман број туриста који су платили аранжман, остао и без аранжмана и без новца.

Ако сте већ уплатили део аранжмана или целокупан износ, саветујемо да се мало више дружите са интернетом, а нарочито са интернет-презентацијама: Агенције за привредне регистре и Народне банке Србије. Ту можете проверити финансијски биланс и евентуалну блокаду рачуна туристичке агенције.

Дајемо вам директне линкове:

– Агенција за привредне регистре: www.apr.gov.rs

– Народна банка Србије – принудна наплата: http://www.nbs.rs/export/sites/default/internet/cirilica/67/pn.html

Није нам намера да вас учинимо параноичним, али саветујемо да, с времена на време, проверите финансијско стање агенције. Стечај и ликвидација фирме се не дешава одједном. Улазак у блокаду више пута узастопно у кратком периоду, треба да вам буде сигнал да размислите о повраћају новца и да спасавате шта се спасти да.

Туристичке агенције јесу у законској обавези да осигурају своја путовања, али ако се деси „осигурани случај”, будите уверени да ви нећете бити поверилац са приоритетом наплате.

--------------------------------------------------------------------------------------- 

ТУРИСТИЧКА ИНСПЕКЦИЈА

Корисне информације на сајту

Подсећамо вас да туристичке агенције, као уосталом и друге фирме које се баве одређеном врстом делатности, имају право удруживања и оснивања удружења, али је само Туристичка инспекција, при Министарству економије и регионалног развоја, овлашћена да спроводи надзор над радом туристичких агенција.

На својој интернет-презентацији ставили су и савете будућим путницима, везане за неопходне провере које требада изврше.

Дајемо вам директан линк: http://www.turizam.merr.gov.rs/images/stories/turisticka%20inspekcija/izvestaji/2012/Preporuke%20putnicima.pdf

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.