Понедељак, 06.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Караџић тражи да буде ослобођен

Караџић тражи да буде ослобођен
Радован Караџић

Бивши председник Републике Српске Радован Караџић изјавио је јуче пред Хашким трибуналом да ни у Сребреници, ни у Босни и Херцеговини није био почињен геноцид и да су недоказане све тачке оптужнице против њега. „Нигде нема отисака мојих прстију. Свуда где сам се мешао било је у корист људскости и олакшавања патњи цивилима ма које националности”, рекао је Караџић, тражећи од трибунала да га на половини суђења ослободи кривице, пошто су тужиоци завршили извођење доказа против њега.

„Тужилаштво није доказало никакву моју одговорност за збивања у Сребреници, нити да је то био геноцид.На тужилаштву је да докаже ко је убијао и из каквих мотива”, казао је Караџић, напомињући да је било „убијања на личној основи, из освете”.

Он је рекао да није доказано да је „било ко имао намеру да убија ратне заробљенике”, а да су и сами „починиоци покајници” који су сведочили током процеса изјавили да „нису имали намеру да униште муслимане”, што је правни услов да би злочин био проглашен за геноцид. „Није доказано да су постојали такви планови и намере, а камоли да сам знао за убиства. Никаквих планова, сазнања и извештаја о томе није било”, тврдио је Караџић.

Он је рекао и да тужиоци нису доказали да су хиљаде жена, деце и стараца из Сребренице српске снаге депортовале, истичући да је то била евакуација коју су тражили сами муслимани, уз подршку УН.

Караџићев правни саветник Питер Робинсон је тезу одбране да у седам других општина у БиХ није био почињен геноцид над муслиманима и Хрватима засновао на пресудама самог трибунала и Међународног суда правде у којима је то било утврђено.

Говорећи о оптужбама за злочине над цивилима у Сарајеву, Караџић је негирао да је ВРС град држала под опсадом и подвргавала га насумичној артиљеријској и снајперској ватри која је изазвала велике цивилне жртве. „Није доказано да су Срби починили иједан инцидент”, тврдио је оптужени, рекавши и да је Сарајево било „крајње милитаризовано”, а „војска измешана са цивилима”.

„Шта би био мотив да тероришемо Сарајево у којем је тада живело између 50.000 и 70.000 Срба, којима није било дозвољено да оду из града”, запитао је оптужени. „Ватра је била обострана, а да је српска страна пуцала насумице, Сарајево би изгледало као Дрезден или Мостар. Сарајево није ни огребано у поређењу с тим рушевинама”, рекао је Караџић.

Недела су чинили појединци, а тужилаштво није доказало да је то био „део државног система”, казао је оптужени.

Тужилаштво ће у среду одговорити на Караџићев захтев за ослобађање, а судије ће о том захтеву одлуку донети накнадно. По правилима, они могу Караџића ослободити по неким од тачака оптужнице, по целој оптужници или закључити да су тужиоци изнели довољно доказа за све наводе оптужнице.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.