Копаоник спао на два ватрогасца
Копаоник – Пре две ноћи горео је познати копаонички хотел „Гранд”, а осим велике материјалне штете на срећу није било људских жртава. Уснули гости на време су напустили своје собе, а ватра је после девет сати потпуно угашена. Прва „екипа” од двојице ватрогасаца стигла је за два минута од момента јављања, а у помоћ су им пристигле колеге из Рашке, па из Новог Пазара, Краљева... Скупило се ту 15 ватрогасних возила и педесетак обучених људи, али је период од четрдесет минута, колико је јединици из најближе Рашке било потребно да стигне до врха планине, предуго време за одговарајуће реаговање на пожар.
Но, не може се ту ватрогасцима много приговорити. Јер, на планини, највећем европском скијалишту и познатом туристичком центру у коме је неколико хиљада објеката, често и више од десет хиљада туриста и на пространству од 11.000 хектара четинарске, запаљиве шуме о пожару даноноћно брини само два ватрогасца са једним возилом. Истина, постоји јединица противпожарне заштите до 12 ватрогасаца, али у смени дежурају углавном по двојица...
Тако мали број професионалаца остао је од некада бројне безбедносне и противпожарне службе која је, како нас подсећа Александар Чизмић, некадашњи командир, имала чак 36 запослених са два возила. Били су они тада у саставу моћног „Генекса”, а јединица је формирана након великог пожара 1989. године, када је горео део конака „Сунчани врхови” изазван пеглом коју су заборавили да искључе двоје енглеских туриста.
– Решењем надлежног сектора МУП-а Србије Копаоник је спадао у високу категорију угрожености од пожара и јесте „Генекс” имао тада више својих хотела него сада појединци, али смо били обучени, професионалци, имали план заштите читавог подручја и на основу мојих прецизних података за три године смо на Копаонику спречили 72 пожара у зачетку. Овде су хотели, ресторани, виле углавном од дрвеног материјала, све то лако и брзо гори, шума је четинарска, запаљена шишарка са око 400 степени пуца и лети 50 метара даље. То не знају необучени људи. А, после приватизације и власничког уситњавања о безбедности су, рецимо, у „Гранду” и највећем апартманском насељу бринули људи из „Кобре”, а ми смо проглашени технолошким вишком. Противпожарна возила су, да ли на име неког дуга или не знам зашто, уступљена општини Рашка иако се категоризација угрожености и опасности од пожара ни новим законима није мењала – истиче Чизмић.
И након овог пожара и поновне опомене опет се јавља иницијатива за повећањем броја ватрогасаца на Копаонику, за бољом опремљеношћу за, како Радојица Кочовић, начелник одељења за ванредне ситуације у Краљеву и његови сарадници кажу, „добро обученом, елитном ватрогасном јединицом опремљеном примерено опасношћу и статусу туристичког центра”.
Сличног је мишљења и Ивица Дачић, министар унутрашњих послова, који је јуче посетио згариште на Копаонику и истакао: „Да министарство, без разумевања владе, државе за то нема пара”.
А, што се приватника, односно власника мањих и већих објеката, хотела и апартманских комплекса тиче и, поред обавеза да имају адекватан број обучених људи за безбедност и заштиту од пожара, вероватно ће и даље тежити да број тако „непрофитабилних” радника буде што мањи на њиховом платном списку или ће се противити новом намету на приходе, макар био намењен и превентивној заштити од ватре...
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


