Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Тајни план о уједињењу Европе

Тајни план о уједињењу Европе
Гвидо Вестервеле и Жозе Барозо

Брисел, Беч – Министри спољних послова десет чланица ЕУ, предвођени шефом немачке дипломатије Гвидом Вестервелеом, упутили су јуче апел владама ЕУ, у коме истичу неопходност хитног преношења пуномоћи у одлучивању о привредним и финансијским питањима са националних нивоа у руке институција ЕУ, известиле су агенције.

Овакав захтев министара је први искорак у јавност „Групе будућност”, у складу са циљевима које су одредили 19. марта у Берлину, пише на сајту недељника „Цајт”.

Бечки дневник „Пресе” тврди у свом јучерашњем извештају да је апел из Брисела логични наставак залагања „Групе будућност” за декларисане циљеве о чијем је остварењу постигнут писмени споразум на тајном састанку, овог маја у Бечу.

„Пресе” се позива на закључке из документа који је потписало свих десет учесника бечког састанка – министри спољних послова Немачке, Италије, Шпаније, Португалије, Холандије, Белгије, Данске, Аустрије, Луксембурга и Пољске.

„У заједничком документу наглашава се неопходност устоличења новог демократског поретка ЕУ. По угледу на амерички дводомни систем, нови поредак би подразумевао директни избор шефа европске владе (садашње Европске комисије) и преношење свих виталних пуномоћи у њену надлежност, укључујући и избор и именовање европских министара.”

Писање бечког дневника одговара чињеницама, сазнаје „Политика” у централи Народњачке партије. чији је лидер, вицеканцелар и министар спољних послова Аустрије Михаел Шпиндлекер један од потписника.

Извор у централи народњака појаснио је како потписници „Групе будућност” дефинишу будућу улогу националних влада и парламената:

„Представницима националних сазива и влада било би омогућена контрола законодавне власти преко сазива Европског горњег дома. У овом телу би се окупила два-три представника сваке земље чланице, а по његовом конституисању, Горњи дом би заменио досадашњи Европски савет – сазив шефова држава и влада ЕУ”.

„Група будућност” десет шефова дипломатија ЕУ је – по дефиницији такозваног дневног извештаја Министарства спољних послова у Берлину од 19. марта ове године – неформалног и саветодавног карактера.

Основана је тог дана у берлинској Вили „Брозик”, на хитно сазваном састанку чији је домаћин био Вестервеле.

Оријентација, закључци и начела Групе-Б, дефинисана у писменом документу који је обелоданио бечки „Пресе”, само су оријентациони оквир будућих активности.

„Одлуке о следећим, далекосежнијим корацима, требало би да буду донете у јулу ове године, на састанку у Мадриду”, известио је јуче либералним круговима близак бечки „Стандард”. Лист тврди да ће састанку у Шпанији присуствовати 11 министара – шеф француске дипломатије Лоран Фабијс биће укључен у рад „Групе будућност”.

М. К.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.