Расту шансе Немаца и Италијана
Од шеснаест фудбалских репрезентација које су избориле пласман у завршницу Европског шампионата у Пољској и Украјини у трци за наслов првака остале су још само четири екипе: Португалија, Шпанија, Немачка и Италија. Рекло би се, с обзиром на квалитет играча, традицију коју имају и богату фудбалску културу, сасвим очекивано. Ипак, и даље остаје главно фигурирајуће питање: ко је најближи трону?
За многе Шпанија и даље остаје главни кандидат за одбрану трофеја, мада, после последњих игара шансе нагло скачу увек опасној и непредвидљивој Немачкој, сјајној Италији која је у одличном и веома интересантном дуелу са Енглеском показала једну нову фудбалску димензију, и наравно, не треба отписати Португалце са сјајним Роналдом.
Прелепа „Донбас арена”, дом фудбалера Шахтјора у Доњецку, спремна је да сутра угости најбоље играче Португалије и Шпаније, дуел репрезентација за Иберијског полуострва.
Португалци су свакако у овом моменту најодморнији, јер су први играли четвртфинале у коме су савладали Чехе. Њихова главна фудбалска звезда, око које се све врти, Кристијано Роналдо с оптимизмом очекује дуел са ,,црвеном фуријом”:
– Наш циљ је финале, а сањамо и титулу. Добро знамо снагу Шпанаца, као и већину играча, али у оваквим утакмицама нема сентименталности. Дрес репрезентације је, ипак, најдражи.
Оно што није успело Фигу, а раније ни Еузебију, двојици фудбалских великана који су дошли да бодре своје сународнике од првог дана шампионата, могло би поћи за руком Роналду. Додуше, Португалци још увек жале за пропуштеном шансом пре осам година на домаћем терену када их је у финалу изненадила Грчка.
Искусни селектор Шпаније Дел Боске, који веома ретко показује емоције, а у то смо могли да се уверимо и у пријатељском мечу са Србијом, свестан је да има најбољу репрезентацију. Многи фудбалски стручњаци сматрају да снага шпанске репрезентације лежи у колективу. Чави, Рамос, Алонсо, Торес и остала дружина је до сада потврдила оно што се и раније знало – да важе за главног фаворита на шампионату. Могу ли Португалци да их изненаде? Зашто да не, међутим, биће веома тешко, јер Роналдо није Португалија.
– Ни једну репрезентацију која је дошла довде не треба потценити, најмање Португалце, који имају свој систем игре, добре појединце жељне успеха. Верујем да ће победник бити она екипа која са мање грча уђе у меч. Мање више, једни о другима све знамо, – тврди Дел Боске.
Италијани су у сјајном мечу са Енглеском демонстрирали један нови стил и однос према игри. Селектор Чезаре Прандели је заговорник идеје да се победа може и мора остварити пре свега поштеним односом према противнику, искреним односом према националном дресу, а не тактизирањем, симулирањем, што је, мора се признати, бар до сада, била главна одлика „азура”. Прандели је потврдио да је пре свега одличан стручњак, сјајан мотиватор (видело се то у паузи између продужетака како прилази сваком појединцу и тапше га по рамену), тактичар... Једном речју тренер који Италију, с којом у досадашњих дванаест мечева не зна за пораз, може да доведе до самог врха.
Италијански медији величају и сјајног извођача пенала Пирла који је на маестралан начин савладао Харта, одличног голмана Буфона, који је својим сигурним интервенцијама улио сигурност, али и Балотелија који се напокон уклопио у тимску игру.
– Сви договори из свлачионице су спроведени и то је плод досадашњег рада, – похвалио се Прандели. – Сада нам остаје да се добро одморимо и спремимо тактику за Немце, који су сјајна репрезентација.
Италијански медији су Пирлу дали нови назив: „мастер класа”, док су са друге стране Енглези као једног од главних криваца за пораз ословили фудбалера Манчестер јунајтеда Вејна Рунија. Један од енглеских колега је тако написао да је Руни против Италијана изгледао „као аутомобил без акумулатора”. Тако то раде Енглези, без увијања, јер елиминација са шампионата најтеже је пала навијачима којих је у Кијеву било чак десет хиљада на трибинама Олимпијског стадиона.
Немачка се пита! Лукава, дисциплинована, одговорна Немачка, увек зна шта хоће. Немци имају одличну физиономију, доброг селектора Јоакима Лева. Лако су савладали Грке. Једноставно, биће опасан такмац било којој екипи.
– Не бојимо се ни једног противника, – каже селектор Лев. – Многи очекују финале Немачка – Шпанија. Искрено, верујем да ће та утакмица одлучити новог шампиона.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


