Мерчеп претрпео мождани удар
Од нашег сталног дописника
Загреб, 21. фебруара – Томислав Мерчеп, против кога се неколико месеци води истрага због ратних злочина почињених над српским цивилима у Вуковару и Пакрачкој пољани, изненада је претрпео мождани удар и, како је јутрос саопштено, смештен је у загребачки КБЦ Ребро. Мерчеп је био шеф Кризног штаба у Вуковару, а затим командант специјалне јединице МУП-а Хрватске која се прочула по ратним злочинима над српским цивилима.
Хашки суд је прошле године доставио хрватском правосуђу податке које су његови истражитељи прикупили о његовој повезаности с тим злочинима, па се од тада у РХ против њега води истрага. Почетком ове године ЦИА је објавила свој тајни извештај о Мерчепу из 1995. године, који је сада постао доступан јавности, у којем се описује његова одговорност за почињене ратне злочине и оцењује се да је он "одговоран за кршења људских права у рату".
Протеклог лета хрватско правосуђе је изгубило важног сведока у "случају Мерчеп". Бивши припадник његове ликвидаторске јединице Муниб Суљић, који је предводио групу која је ликвидирала породицу Зец, умро је загребачкој затворској болници од карцинома. Суљић је у септембру 2005. године са још неким саборцима био осуђен због ликвидације саборца Синише Антића (посумњали су да је "српски шпијун") на 12 година затвора, али је уочи изрицања пресуде побегао из земље. Прошле године изненада се појавио у Хагу и предао холандској полицији, спреман да буде изручен хрватском правосуђу и сведочи против Мерчепа у замену за лечење, јер је већ био тешко оболео. Изручен је Хрватској почетком лета прошле године, а већ 25. августа умро је у затворској болници.
Занимљиво је да је баш данас у загребачким новинама објављено Мерчепово писмо у којем демантује написе у којима се наводи да је током рата био командант јединице чији су припадници крајем 1991. године убили српску породицу Зец у Загребу (међу којима и 12-годишњу Александру), иако је то већ годинама познато и најширој хрватској јавности. У писму се истиче да Мерчеп "никада није командовао никаквом јединицом која би имала везе са убиством породице Зец, нити је хашки суд водио било какву истрагу против њега". Због тих "упорних изношења неистина", Мерчеп – како се наводи у писму – "трпи душевни бол и стога захтева да се објави исправка ових неистинитих информација".
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


