Кукић: Највећи губитник биће СДП
Од нашег дописника
Сарајево – Лидер Социјалдемократске партије (СДП) Златко Лагумџија, који је раскинуо партнерство са Странком демократске акције (СДА) и избацио је из власти а потом формирао нову парламентарну већину са Савезом за бољу будућност (СББ) и два ХДЗ-а, тврди да тренутно стање у БиХ није криза него „излазак из кризе”. Међутим, познаваоци новонастале ситуације сматрају да је Лагумџијина одлука генерисала „општи хаос” са неизвесним крајем, те да је на сцени „сумрак демократије и политичког плурализма”.
Излазак о којем Лагумџија говори, бар засад, своди се само на смену кадрова из СДА, како на федералном, тако и на нивоу БиХ. Прво су смењена руководства у оба дома Федералног парламента, а на прошлонедељном заседању Представничког дома парламента БиХ и кадрови СДА у Савету министара БиХ – министри безбедности и одбране Садик Ахметовић и Мухамед Ибрахимовић, те заменик министра финансија и трезора БиХ Фуад Касумовић.
Челници СДА најављују да се неће лако предати и да ће смену својих министара „блокирати” у Дому народа који ће, како је најављено, заседати 19. јула. Из нове коалиције упозоравају их да њихов, евентуални, недолазак на седницу јесте „антидејтонско деловање”.
Нова парламентарна већина званично је затражила од председника и потпредседника Федерације БиХ Живка Будимира и Мирсада Кебе да поднесу оставке, а од премијера ФБиХ Нермина Никшића да преложи смену министара „који опструишу рад федералне владе”.
Досадашњим развојем ситуације подједнако су незадовољни и главни протагонисти промена у владајућим структурама и челници СДА, из ког разлога су и једни и други већ затражили помоћ Уставног суда ФБиХ чије одлуке је, према мишљењу многих, тешко очекивати пре јесени.
И док траје борба за фотеље рад федералних институција је, практично, блокиран. Премијер ФБиХ Нермин Никшић тврди да влада „редовно ради” иако признаје да од 22. јуна „није” одржана ниједна седница.
Професор Универзитета у Мостару Славо Кукић коментарисао је за „Политику” новонасталу ситуацију из које ће, према његовом мишљењу, као највећи губитник, ако изузмемо народ, изаћи управо СДП. Он се боји наставка овог процеса јер сматра да би он могао бити „доста сигуран пут” у етнотериторијализацију, у претварање БиХ у неку врсту лабаве уније, а онда су, наглашава, из тога могући сви сценарији.
Кукић наводи и разлоге због којих не треба очекивати да ће власт у ФБиХ бити конституисана пре нових избора и објашњава зашто мисли да је покретање смене председника и потпредседника ФБиХ, готово, немогућа мисија.
„Да би се формирала влада зелено светло мора да да председник и потпредседник ФБиХ, а тог светла нема и не треба га очекивати пре нових избора”, сигуран је он.
За покретање смене челника ФБиХ пред Уставним судом, према Кукићевим речима, потребно је да нова парламентарна већина прикупи две трећине потписа парламентараца. „У овом моменту те две трећине су далеко као Марс.”
Једина могућност да се то деси, напомиње, јесте да на „тај дил” пристане Странка радом за бољитак, односно Лијановићи. „Они то неће учинити из два разлога: први је да су схватили да су потрошна роба за једнократну употребу, а други је то да могу добити неку српску или бошњачку позицију с обзиром на чињеницу да Драган Човић истрајава на тези да је ХДЗ ексклузивни заступник Хрвата.”
Кукић тврди да је за ФБиХ овај мандат, због ове комплетне приче у којој је „наступ СДП-а онај трагичнији део”, дефинитивно „изгубљен” и да ће Федерација почети заостајати у односу на РС, „јер се ништа неће догађати, нико неће владати”.
Душанка Станишић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


