Уторак, 16.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Хашки суд унапред суди

Хашки суд унапред суди
Томислав Николић и Леонид Ивашов јуче у "Сава центру" (Фото Фонет)

Заменик председника Српске радикалне странке Томислав Николић изјавио је јуче да је прошло четири године откако је председник те странке Војислав Шешељ отишао у Хаг "не да заштити себе него српски народ и државу од лажних оптужби".
Николић је на научном скупу "Хашко измишљање кривичног дела говора мржње и процес против Војсилава Шешеља" рекао да је Шешељ у Хагу "како би нас заштитио од оних људи пре свега на западу који су директно произвели рат на простору бивше Југославије".
Он је додао да у притвору лежи човек којег Хашки трибунал не оптужује да је неког убио али да је "крив јер је, по њима, мислио погрешно".


Николић је казао да су у Хагу конструисали ново кривично дело – дело мржње како би могли да кажњавају све, по њима, непослушне и неподобне људе и државе, мислећи да идеју ропског односа наметну као једино могући модел понашања у савременом свету.

Генерални секретар СРС-а Александар Вучић је казао да је четири године Шешељ у Хагу а да суђења још нема, као и да је оптужница против њега исфабрикована. Он је захвалио свима који су дошли на скуп чиме су, према његовим речима, показали решеност да промовишу идеју и вредност слободе човека, савести и другачијег мишљења.

Руски генерал Леонид Ивашов, који је присуствовао скупу, рекао је да би "данас требали да променимо свет и глобалне процесе", додавши да "због тога Русија данас мења своју улогу у међународном систему безбедности и настоји да спроводи политику праведности".  Ивашов је додао и да "видимо да се данас мења руски став и позиција према КиМ и према Хашком трибуналу".

Адвокат из Француске, Жак Вержес је оценио да Хашки трибунал ради потив свих принципа права и да унапред суди.  Он је додао да трибунал у Хагу не поштује правне законе и никада не каже да је неко невин, док се не докаже да је крив.

На овом скупу који се одржава поводом четири године одласка лидера СРС Војислава Шешеља у Хаг учествује више правника и адвоката из иностранства из земаља западне Европе, САД, Индије и других који су такође као и Вержес критиковали рад Хашког трибунала.

Танјуг
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.