Највећи рачуни за рекламе
По страначким извештајима о трошковима предизборне кампање, у које је "Политика" имала увид, за рекламирање, односно плакате, огласе, спотове, плаћене емисије и публикације потрошено је највише новца. Толико да су трошкови путовања, изборних скупова и осталих активности практично занемарљиви у односу на рекламе. По незваничном извештају из Републичке изборне комисије, неколико странака – ДС, СПС, СПО и коалиција ЛДП-ГСС-СДУ-ЛСВ потрошиле су на њих и знатно више од укупно дозвољене и прикупљене своте новца.
Највише новца за рекламирање издвојила је Демократска странка – око 119 милиона динара, што је скоро 16 милиона више од укупно прикупљених 103.604.366 динара. ДС је, гледајући укупне трошкове, након избора "у минусу" готово 30 милиона. По трошковима рекламирања следи Српска радикална странка која је за то потрошила нешто више од 110 милиона динара, али јој је укупно располагала са 137 милиона, тако да је овој странци, уз све трошкове, на крају остало 17.805.040 динара.
Коалиција Демократска странка Србије – Нова Србија потрошила је за рекламу скоро 103 милиона динара, или за готово 10 милиона мање од прикупљеног новца. Највише је, у односу на дозвољена средства за рекламирање, потрошила коалиција ЛДП-ГСС-СДУ-ЛСВ, која је у медијско представљање уложила око 65 милиона динара, а укупан дозвољени износ за кампању јој је био нешто мање од 24 милиона. По незваничним подацима, ова сума је укупно прекорачена за 50.639.771 динар. Следи странка која није ушла у парламент, ПСС – Богољуба Карића која је само за рекламирање издвојила 67.402.800 динара, али је укупно потрошила 46.241 динар мање од прикупљеног и законом дозвољеног износа. Г17 плус потрошио је сличну своту од 64.465.574 динара, а са укупним трошковима је "у плусу" 21 динар. По улагању у рекламу следи СПО, који је уложио око 41 милион динара и премашио дозвољена средства за око 25 милиона. Социјалисти су за рекламу потрошили скоро 40 милиона, а направили су минус нешто већи од 21 милион. Трошкови осталих, мањих странака, и за рекламе су били знатно нижи и не прелазе дозвољене износе. СДП-ПУПС је потрошила 10,5 милиона за спотове, емисије и плакате, следи СВМ Јожефа Касе са 6,7 милиона, док је ГГ Бранко Павловић "Зато што мора боље" потрошила око 4,5 милиона, Листа за Санџак 4,3, Коалиција војвођанске партије мр Игор Курјачки 2,9, Коалиција Албанаца прешевске долине 2,6, Ромска партија Шајн Срђан 2,4, а Социјалдемократија Ненада Вукасовића 2,1 милион динара. Реформисти Ниша потрошили су за рекламе 1,8 милиона, ДЗС Обрена Јоксимовића 1,7, Унија Рома Србије 649.000 динара, док је Коалиција "Мађарска слога" објавила само извештај о трошковима Демократске заједнице војвођанских Мађара по ком је потрошила 961 хиљаду динара. Од странака које су потрошиле више новца него што су прикупиле, ДС је навела да ће 29,8 милиона мањка које је представила као неплаћене рачуне, платити до краја године из редовних прихода странке на основу Уговора о медијским услугама, СПС наводи да ће преостали дуг платити када стигну средства од донатора и чланарине, док остале странке не објашњавају у извештајима како ће се "ишчупати" из дуга, не наводећи ни порекло вишка потрошених пара. Иначе, РИК је најавио да ће од Републичке радиодифузне агенције затражити и доказе емитера да су свима омогућили једнаке услове рекламирања, односно провериће да ли су у извештајима приказани и евентуални поклони у виду неплаћених услуга. Секретар РИК-а Јасминка Јаковљевић изјавила је јуче за наш лист да предстоји ревизорска контрола ових извештаја, којом до 19. маја треба да се провери тачност података у извештајима. РИК на наредној седници треба да одреди посебног ревизора, а који ће и званично утврдити разлике у времену од 90 дана. По Закону о финансирању странака, свим изборним кандидатима је из буџета прописано 20 одсто укупне суме за кампању, онима које су освојиле мандате, остатак новца сразмерно броју освојених, а свима је дозвољено да из приватних извора сакупе суму која износи највише 20 одсто укупног издвајања буџета за изборе, што је сада 64 милиона динара. По закону, уколико су странке потрошиле више од прописаног, кажњавају се новчаном казном двоструко већом од суме која је вишак, док се одговорно лице из странке кажњава новчаном казном од 10.000 до 50.000 динара.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


