Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Алфред брани Београд

Аустријски канцелар и шеф Социјалдемократске странке Алфред Гузенбауер окончао је епоху двадесетогодишње резервисаности званичног Беча према, безмало, сваком политичком потезу Београда. У интервјуу америчкој агенцији Блумберг, Гузенбауер се заложио за хитан наставак преговора ЕУ и Србије о стабилизацији и придруживању.

 "Стабилност западног Балкана зависи у знатној мери од квалитета односа Брисела и Београда... Међусобни односи ЕУ и Србије, међутим, не могу бити унапређени, уколико ми (ЕУ) наставимо да Србима затварамо врата Уније пред њиховим носом."

Гузенбауеров, по дипломатским мерилима изненађујуће јасан, пре свега позитиван став према Србији цитирали су сви светски медији под назнаком "хитно". У првим реакцијама оцењено је да је јасан сигнал подршке који је Београду упућен са прве политичке адресе на плавом Дунаву – резултат "кочоперности некадашњег ултралевичара и обожаваоца Че Геваре" Алфреда Гузенбауера. Коментатори конзервативних аустријских медија су се запитали: "Да ли црвени канцелар, из ината, покушава да ревидира став који је ЕУ заузела по питању наставка преговора о стабилизацији и придруживању са Србијом?" Подсетили су да Гузенбауер није преболео пораз од пре месец дана, када је ЕУ одбила његову иницијативу за наставак преговора са Београдом, упркос чињеници да се Ратко Младић још налази на слободи.

Супротно већини утицајних политичара унутар ЕУ, Гузенбауер је у више махова нагласио, тако и у јучерашњем интервјуу америчкој агенцији, да Србија улаже огромне напоре, не би ли, успешно, окончала (захтевану) сарадњу са Хашким трибуналом: "Оно што ми од Срба (од српских политичара) очекујемо, јесте да сарађују са Хагом... По мом личном убеђењу они то и чине – у границама својих могућности." Додајући да има пуно поверење у демократски настројене српске политичаре – овде је реч о поузданим проевропским снагама – Гузенбауер је истакао да свако решење проблема захтева одређено време, тако и успешно окончавање сарадње са трибуналом: "Никако није допустиво, још мање разумљиво, чему неки од нас у ЕУ теже  – кажњавању целокупног српског народа, због одбеглих ратних злочинаца."
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.