Југоисточна Европа се удружује
Од нашег сталног дописника
Загреб, 2. марта – Процес сарадње у југоисточној Европи (СЕЕЦП) нова је организација земаља овог европског региона, која израста из досадашњег Пакта за стабилност (СЕЦИ) који ће се угасити до краја ове године. Министри иностраних послова или њихови заменици десет земаља југоисточне Европе састали су се данас у Загребу, где су иза затворених врата договорили кораке у настајању новог облика регионалне сарадње, са главним циљем приступања Европској унији.
Како је по завршетку скупа новинарима саопштила министарка спољних послова РХ Колинда Грабар-Китаровић, на скупу је расправљано о политичкој ситуацији у југоисточној Европи. Разматрани су и догађаји у вези са решавањем статуса Косова и Метохије и – како је саопштено – изражена је подршка специјалном изасланику генералног секретара УН Мартију Ахтисарију. Наглашена је важност Космета као демократског и мултиетничког друштва заснованог на владавини права, заштити права мањина, очувању културних добара, те сарадњи и солидарности свих заједница. Министри су позвали обе стране да наставе дијалог и консултације с изаслаником УН.
На скупу је донета одлука о отварању поступка за утврђивање будућег седишта Регионалног већа за сарадњу и именовање његовог генералног секретара. О томе ће се коначно одлучити на скупу председника тих земаља 11. маја ове године, на којем ће се усвојити и Повеља СЕЕЦП-а.
Министар спољних послова Србије Вук Драшковић је својим колегама указао да од предстојећег дефинисања статуса Косова и Метохије зависи како стабилност државе Србије, тако и стабилност целог овог региона. "Ми смо једни другима суседи и ми се међусобно најбоље познајемо. Зато ми и најбоље знамо како у овом делу Европе делује закон спојених судова, па турбуленције и нестабилност у било којој држави нашег региона производе турбуленције и нестабилност целог региона", рекао је Драшковић и напоменуо како је Србија "максимално спремна за косовски компромис којим неће бити понижена ни Србија ни албанска већина на Косову, компромис којим добијају сви и који широм отвара врата стабилности, развоју и европској будућности и Србије и Косова и нашег региона".
Учеснике министарског скупа на почетку рада поздравио је хрватски премијер Иво Санадер. На новинарско питање да ли подршка Хрватске плану Ахтисарија за Косово може да наруши односе између РХ и Србије, он је одговорио: "ЕУ нема шансе ако се не поштује заједничка спољна и безбедносна политика. Ми као будућа чланица сматрамо да Ахтисари ради комплексан посао, вероватно најтежи у међународној политици и учинили смо оно што су учиниле и друге европске земље. "
Министарском скупу присуствовао је и косовски премијер Агим Чеку, али он није наступао у радном делу, већ је Космет службено представљао шеф Унмика.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


