Слава изнад узраста
Од нашег сталног дописника
Вашингтон, марта – "Побогу, где си, потребна си и мени и другима, појави се" – вапај је који се данима разлеже мрежом електронске поште САД и разних крајева света. Око 3.700 таквих запомагања слило се на једну једину интернетску адресу – калифорнијске тинејџерке Кори Кенеди (17). "Тренутно сам на путу… да нађем себе" – њен је одговор на блогу који делује неосетљиво према чежњи многобројних обожавалаца. Али, она није груба према њима, већ им само поручује да је наступио заокрет у њеном животу којим је онемогућена њихова донедавно редовна и бурна комуникација…
Кори Кенеди-Левин, како је њено пуно име и презиме, важи за "чудо од детета новог доба". Муњевито, такорећи преко ноћи, постала је идол генерације на "којој свет остаје", а која се овде означава као поколење "Y" или као "миленијумско" и "интернетско". "Кобра" па "Најлон".
Она је живи доказ како данас "нико" може на пречац да постане "неко", истиче репортер "Лос Анђелес тајмса" који јој је, као модерном феномену, посветио једну од ударних сторија. Пример, додаје се, како се слава може стећи само зато што "сви гледају све"...
Све је почело, пре неких годину и по дана – када се на једном концерту упознала с пет лета старијим фотографом Марком Хантером званим "Кобра Змија". Познанство је прерасло у љубав и у заједничке фотосеансе. Њени родитељи су благонаклоно гледали на ту везу. Видели су у њој решење и за депресију од које се подуже лечила њихова кћерка.
Марк је открио да Кори поседује "оно нешто" што може да освоји масе. "Ја нисам суперзвезда, али могу да створим суперзвезду, што ће бити добро и за моју и за њену каријеру", закључио је дотад скромни модни сниматељ.
Једноставан спот
Прошлог априла им се посрећило. Кори се са Маркових снимака допала главном уреднику њујоршког часописа "Најлон" – он је прошлог јуна објавио целу страницу с њеним сликама. Уследио је и једноставан спот – како она једе индијску храну и слуша популарну композицију. Све то се врло допало публици, као појављивање Кори на популарном интернетском "Мај спејсу".
Родитељима се допало то што им је кћерка постала "звезда", што њен стил почињу да копирају млади од Холандије до Јапана, што креатори кроје посебно за њу. Забринули су се, ипак, неколико месеци касније кад су се Кори и Марк растали и кад је она почела да одлази на журке ексцентричне Парис Хилтон и да се за хонорар од 100 долара с друштвом појављује у ноћним клубовима, чији су власници због ње кршили забрану уласка лицима млађим од 21 године.
Кад су видели да је обавезе "идола" одвајају од школе и да је опија слава знатно уздигнута изнад њеног узраста, одлучили су да јој прекину каријеру. Сместили су је у лосанђелеску школу интернатског типа, специјализовању за третман ђака са емотивним проблемима.
– Али, ја сам славна – бунила се Кори. – Ти си пре свега још дете – пресудила је мајка.
Новим третманом Кори има ограничен приступ и телефону и Интернету, чија је "икона" постала. Из школе кући одлази само викендом. Снима само уз присуство родитеља. Надлежни психолози кажу да ће јој та ограничења користити.
Тражња за њом не јењава. Овог месеца слике су јој се појавиле у четири "гламур" магазина, а документарац о њој припрема један млади редитељ посвећен одгонетању директног утицаја тинејџера на културу и моду.
Потребе медија, достигнућа технологије и путеви славе никад се нису тако силно и тако брзо испреплетали са судбином тако младог бића, оценио је истраживач "Тајмса". И, додаје, Кори је можда прва тинејџерка која је међународну фаму стекла пре него што су тога постали свесни њени родитељи…
Различита виђења
Мајке и очеви овде, иначе, претерују у хваљењу своје деце која су већ довољно егоцентрична и усредсређена на брзо стицање славе, упозорава Џин Твенге, професорка психологије на универзитету у Сан Дијегу. Истраживање, које је она предводила, управо је показало да је "миленијумска генерација", која обухвата рођене од средине седамдесетих до пред крај прошлог столећа, знатно нарцисоиднија од претходних поколења.
Тај нараштај је просто заражен тежњом за "инстант-фамом" – рекла је "Кришчен сајенс монитору", на основу испитивања 16.475 студената с колеџа широм САД, које је показало да је две трећине испитаника нарцисоидно, за 30 одсто више него такав узраст пре четврт века. Поједини експерти промену називају "инфлација ега", понашања по принципу "ја па ја". "Миленијумска" генерација је толико индивидуализована да не подлеже уопштавајућим оценама, поготову не истицању више мана него врлина, кажу други стручњаци. Та младеж је "марљивија и мање аутодеструктивна од претходних нараштаја", сматра Кристина Хоф Сомерс из вашингтонског института Ентерпрајз.
– Желимо да се покажемо у најбољем издању, да лепо проводимо време, али то не значи да не маримо за остатак света – објашњава своју генерацију вермонтска студенткиња Кари Делен. Уосталом, додаје, боље је да говоримо "ја сам нешто посебно", него "ја нисам ништа посебно".
Кори Кенеди је "случај" друге врсте. За себе је мислила да "није ништа посебно". Као посебност је израсла – чак преко свог узраста – тек у очима других…Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


