Спречавање породичног насиља
"Свака четврта жена трпи физичко или сексуално насиље, а свака трећа која трпи злостављање има и трагове телесних повреда", саопштено је на скупу организованом у понедељак у згради Градске управе. Састанак под називом "Успостављање стандарда и модела поступања у примарној здравственој заштити са женом жртвом насиља" је одржан са намером да се здравственим радницима представе дефинисани модели за поступање са женама жртвама насиља.
Према подацима Аутономног женског центра (АЖЦ) који је у сарадњи са Секретаријатом за здравство организовао скуп, чак 78 одсто злостављених жена нема навику да пријављује насиље које најчешће оставља телесне, психолошке, социјалне и фаталне последице по жене у које се убрајају убиство, самоубиство, смрт у трудноћи и зараженост сидом. Око 12 одсто жена одлучује да се за помоћ обрати полицији, здравственим установама 10 одсто њих, а центрима за социјални рад свега девет одсто.
Једно истраживање АЖЦ је показало да је трећина испитаница барем једном напустила кућу због физичког или сексуалног насиља, да су у 23,8 одсто случајева жене навеле пијанство партнера као разлог за малтретирање, а у 24,2 одсто љубомора је била узрок дизања руке на жену.
Др Станислава Оташевић, координаторка здравственог програма Аутономног женског центра, објаснила је да насиље често почиње
управо онда када жена остане трудна.
– Улога здравствених радника је да открију, спрече, лече и утеше жене. Насиљу нису само изложене жене, већ и мушкарци, деца коју малтретирају родитељи, старије и немоћне особе које злостављају деца. Статистика о броју оних који су извршили самоубиство због насиља не постоји – истакла је др Оташевић.
На скупу је представљен модел за препознавање и документовање насиља у породици који ће здравственим радницима у домовима здравља пружити податке о насиљу у породици. Предложени модел обухвата препознавање, откривање и документовање насиља, процену његових последица, подршку пацијенткињи, упућивање и даље праћење жена.
– Ми већ дуго сарађујемо са Аутономним женским центром. Оформили смо тим који има лекаре свих специјалности и специјалног координатора. Наши лекари су прошли семинаре и пренели стечено знање својим колегама. Лекар коме се злостављена особа обрати дужан је да то пријави локалној станици полиције која о томе обавештава тужилаштво, јер је непријављивање вид саучесништва. Дешава се и да нам АЖЦ упути пацијенткиње на додатне прегледе – објаснила је др Драгана Налић, директорка Дома здравља "Вождовац".
У акцију су укључене екипе шест домова здравља, а Градски секретаријат за здравство ће и у осталих десет организовати подршку овој кампањи. Пројекат се спроводи у сарадњи са Министарством здравља и финансијску помоћ Канадске међународне агенције за развој и британске агенције "Cafod".
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


