Експропријација кочи обилазницу
Зрењанин – Изградња обилазнице, највећe инвестиције зрењанинске инфраструктуре, морала је да буде обустављена због недостатка пара. Сада је новац на видику, али наставак изградње кочи необављен посао експропријације.
Нови пут који предвиђа и изградњу мостова избегава градско језгро и то за сва возила – и она из правца Београда, Новог Сада, Кикинде, Српске Црње и Сечња, односно Вршца. Градња је започела пре неколико година, изграђено је седам километара друма и један мост, а остало је још толико. Обилазницу финансира држава па је и за наставак изградње постигнут споразум да влада обезбеди новац из буџета, а град да финансира експропријацију земљишта. Држава је успела да обезбеди део новца већ ове године па би радови могли да се наставе пре планиране 2013. године. Када је та могућност недавно презентована локалној самоуправи испоставило се да своју обавезу, односно експропријацију земљишта, Зрењанин није ни започео.
То тврди Дарко Каран нови заменик градоначелника који наглашава да град треба да откупи земљиште од 62 власника, али посао није обављен ни у једном случају.
– Због тога смо све надлежне службе дигли на ноге и сваког понедељка до октобра имаћемо састанке да бисмо утврдили какав је напредак учињен. У октобру би требало да стигну паре за наставак изградње јер нам је то обећао министар Велимир Илић, пошто ће финансирање пре договореног рока бити обезбеђено ребалансом републичког буџета и за наставак радова не треба чекати 2013, што је било предвиђено претходним плановима – објашњава Каран.
Да ствар буде чуднија 10 милиона динара за експропријацију резервисано је у градском буџету, али она ипак није спроведена. Љиљана Пецељ-Лубурић, начелник Одељења за послове урбанизма каже да су обављене све припреме, да су израђени планови и парцелизација, у Дирекцији за изградњу града тврде да је и овде прикупљена сва потребна документација која треба само да се активира. У градском јавном правобранилаштву, где не могу да се добију информације јер је досадашњи правобранилац отишао, а други није постављен, незванично сазнајемо да је овде било тешкоћа јер експропријацију обављају „Путеви Србије” пошто ће ова фирма бити власник обилазнице. Тај посао је по договору припао граду, односно Јавном правобранилаштву које ће посао обавити у име „Путева”. Закон налаже да се у експропријацију не може ићи док се не обезбеде средства. То, да је осигуран новац из буџета града, требало је на време да саопште градски челници и тако дају знак да се може ићи у одузимање земље. – Ми још нисмо добили никакву документацију нити налог да кренемо у посао, каже Славица Михаљица из Одељења за имовинскоправне послове.
– Остаје само формалност, односно да се све прецизира уговором града и „Путева Србије” и експропријација може да почне рекао је за „Политику” Горан Краварушић. Он је однедавно директор Дирекције за изградњу и уређење Зрењанина.
Експропријација уопште није лак посао, нарочито ако се узму у обзир и рокови који се морају испоштовати у случају судских спорова. Последице спорости администрације и неправовременог реаговања челника из претходне власти могу се ублажити могућношћу да се неке деонице прескоче, да се најпре граде мостови и саобраћајни чворови, а да се обилазница ипак заврши на време.
Ђуро Ђукић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


