Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Нова бошњачка илузија

Нова бошњачка илузија
Младен Иванић

Од нашег сталног дописника
Бањалука, 13. марта – Јучерашњи закључак да се Сребреница издвоји из Републике Српске и њеног уставног уређења наставак је кампање коју су Бошњаци из ове општине и невладине организације из Сарајева почели пре равно шест година. Ново је једино то да су сада овај захтев подржали председник Странке демократске акције Сулејман Тихић, лидер Странке за БиХ и члан Председништва БиХ Харис Силајџић, први човек Социјалдемократске партије БиХ Златко Лагумџија, као и члан ове партије хрватски члан Председништва БиХ Жељко Комшић.

Младен Иванић за наш лист каже да је први предлог да Сребреница постане дистрикт обелодањен крајем марта 2001. године, када је он био председник Владе Републике Српске. После састанка са Бошњацима из ове општине, тадашњи министар за социјалну политику, расељена лица и избеглице Федерације БиХ Сафет Халиловић је рекао да "Сребреници треба дати статус дистрикта или јој омогућити специјални статус".

Почетком марта 1992. године одборници Скупштине општине Сребреница усвојили су одлуку о њеном посебном статусу у економском погледу, обезбеђивању додатних средстава за њен развој, обнову, запошљавање и повратак. За ову одлуку гласали су одборници бошњачке националност и председник Скупштине општине Десница Радивојевић. Он је, иначе, најпре био члан Српске демократске странке, затим Српског народног савеза из којег је прешао у Странку демократске акције у чијем је председништву. Влада Републике Српске је, каже Иванић, одбацила ову одлуку. Идентичне предлоге невладиних организација из Федерације БиХ републички органи нису ни разматрали.

"Стара илузија – да је Србија агресор на БиХ и починилац геноцида над Бошњацима, а тиме и кривац за све што се од почетка рата до данас овде дешава – нестала је са пресудом Међународног суда правде у Хагу. Због тога су водећи бошњачки политичари свом народу понудили нову илузију: закључак да Сребреница постане дистрикт, а то је захтев да се укине Република Српска и поништи Дејтонски споразум", нагласио је Младен Иванић. "Чињеница да у Сребреници јуче није био ниједан амбасадор западних земаља у БиХ јасно говори да водеће светске силе не стоје иза овог пројекта."

О јучерашњем састанку у Сребреници и закључку да се ова општина издвоји из Републике Српске, политички аналитичар из Бањалуке Остоја Барашин за "Политику" каже: "Бошњацима и њиховим политичарима годинама је кохезиони фактор био ’спољни непријатељ’ – Србија, а у неким фазама и међународна заједница. Када је пресуђено да ’спољњег непријатеља’ није било, бошњачким лидерима је – да би се одржали на окупу и власти, упркос разликама између Сулејмана Тихића, Хариса Силајџића и Златка Лагумџије – неопходан ’унутрашњи непријатељ’, а то су српски народ у БиХ и Република Српска. Они, нажалост, не воде рачуна о томе да пут посут ’непријатељима свих боја’ не води у будућност него у нове сукобе."
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.