Бродвеј под опсадом холивудских глумаца
Нова позоришна сезона на њујоршком Бродвеју је у знаку гостовања звезда холивудских филмова и ТВ серија. Познати глумци требало би да буду магнет за привлачење позоришне публике која издваја мање новца за куповину карата за представе него пре почетка економске кризе.
Пракса америчких комерцијалних театарских продукција је да представе имају загарантована играња само док су рентабилне. Отуда се користе сви трикови да се сале напуне. Поједине представе унапред имају „рок трајања” управо јер у њима играју звезде великог платна које због склопљених уговора за снимање филмова не могу читаву сезону да играју на даскама.
Тако је Ал Пачино прихватио да поново игра у новој поставци драме Дејвида Мемета „Гленгери Глен Рос”, иако је пре две деценије играо у праизведби постигавши успех као и истоимени филм. Сада Пачино игра главног старијег лика, а „своју” некадашњу улогу је препустио млађаном Бобију Канавалију.
Велика су очекивања од нове миљенице критичара и филмских фестивала Џесике Частејн која је играла у филму „Дрво живота” Теренса Малика и „Служавкама” (за ову улогу је ове године била номинована за Оскара). Она тумачи насловну ролу у класику америчког позоришта „Наследница”, први пут изведеног 1947, преноси агенција Танјуг.
Главну улогу у новијој Меметовој драми „Анархиста”, која се догађа у женском затвору, прихватила је Дебра Вингер која се повукла из јавности и нема је ни на филму нити на телевизији, па је њен повратак на Бродвеј велико изненађење.
Звезде које ће гостовати на Бродвеју током ове сезоне су и Сигорни Вивер, Итан Хок у главној улози у Чеховљевом „Иванову”, Дејвид Швимер (из серије „Пријатељи”), Кејти Холмс... Оскаровац Кевин Спејси се појављује са лондонском верзијом „Ричарда Трећег”.
Међу драмским представама на које скрећу пажњу поједини критичари занимљива је сугестија Скота Брауна („Њујорк магазин”) да се погледа извођење „Римских трагедија” које припрема режисер Иво ван Хау који се прославио режијама „Малих лисица” и „Трамваја званог жеља”. Он је претворио један бродвејски театар у римску арену у којој ће се само неколико дана у новембру изводити маратонска представа склопљена од Шекспирових комада „Јулије Цезар”, „Антоније и Клеопатра” и Кориолан”.
----------------------------------------------------------
Омаж класицима
Бродвеј не заборавља да обележи јубилеје представа које су ушле у историју попут „Ко се боји Вирџиније Вулф” Едуарда Олбија која је имала прву премијеру у Њујорку пре пола века. Продуценти очекују да ће нове генерације гледалаца желети да виде најбољу верзију дисфункционалног брака написану у 20. веку.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


