Петак, 10.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Позадина у првом плану

Позадина у првом плану
Џенифер Лопез пева у Београду 20. новембра

Најновији тренд у пластичној хирургији у САД је увећање задњице код жена. Подигнут, заобљенији и пунији глутеус, сличан онима какве имају звезде шоу-бизниса попут Ким Кардашијан или Џенифер Лопез, даме добијају у ординацијама, а не у фитнес центрима.

–Број оваквих интервенција је од 2010. порастао за 38 процената, а холивудске звезде играју значајну улогу у опредељивању пацијената за изглед њихове будуће позадине – каже пластични хирург Ашкан Гавамија из Лос Анђелеса, а преносе светске агенције.

– Удаљавамо се од стандарда мршавих лепотица какав смо имали деведесетих година у Америци. Имате Џенифер Лопез, Ким Кардашијан, Ники Минаж, Селму Хајек, особе које имају сјајне силуете, пуноћу и лепе облине обликоване ботоксом или сопственим мастима – каже доктор Гавами.

Иако многе даме подвргнуте овој интервенцији не желе да открију идентитет, преносе се резултати истраживања у које је АФП имао увид да девет од десет Американки после хируршког захвата подизања задњице изјављује да су срећније.

И у ординацијама српских реконструктивних хирурга, у односу на период од пре три-четири године, како каже др Магдалена Крупеж из специјализоване болнице за естетску и реконструктивну хирургију „Ореа”, за 20 одсто је више пацијенткиња које траже ову врсту интервенција.

Примењује се неколико поступак: уградњом посебних протеза, (слично имплантима када се ради увећање груди) или пребацивање сопствених масти.

– Повећани број ових интервенција примећују и друге колега. Један од узрока се сигурно може тражити у медијској присутности жена са таквим облинама. Ипак код нас не важи условно речено јужноамеричко поимање лепоте. У Србији и даље преовлађује став о лепој жени са лепим грудима. Зато је број корекција повећања груди и даље доминантан, јер су предњи атрибути пожељнији, и ту се тренд не мења – преноси слику захтева из ординације др Крупеж.

Искуство пластичног хирурга Ашкана Гавамија из Лос Анђелеса је да му се сада чак око 50 процената пацијената обраћа управо са захтевом за увећања задњице. Операција траје око четири часа, а Гавами користи најчешће маст пацијента из стомака, руку или ногу коју пребацује у задњицу. Операција кошта око 14.000 долара, преносе агенције.

После овакве операције, постоперативни ток је доста другачији од, на пример, оног после корекције груди, истиче др Магдалена Крупеж.

– Захтевнији је и тражи већу дисциплину од пацијента. Изискује посебан режим седења, спавања...

----------------------------------------------

Пластични хирург није мађионичар

Оно што радује др Магдалену Крупеж је повећање броја пацијенткиња које напуштају до скора актуелну формулу: велике грди, велика уста, мали нос. Све више је захтева да се ради корекција која само доприноси природном изгледу.

– Пластични хирург није мађионичар. Увек предочавамо пацијенткињи шта је могуће, а шта није. Ми, ипак, не радимо са „фотошопом” – подвлачи наша саговорница.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.