Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ускрснуће грочанских „Винограда”

Ускрснуће грочанских „Винограда”
Млади тек засађени виногради (Фото Д. Јевремовић)

Представница дипломатског кора једне скандинавске земље на службовању у Титовој Југославији венчала се у грочанском ресторану „Виногради”. Недуго пошто је од госпођице „аванзовала” у статус госпође, премештена је у другу земљу. Када ју је око 2000. године пут поново нанео у Гроцку, доживела је шок. Уместо одмаралишта у које су навраћали елитa бивше „Југе” и делегације из иностранства, на Циганском брду изнад грочанске обале Дунава дочекала ју је похарана руина. Из њега је однето све што је било могуће однети, а на месту оближњег винограда изџигљао је коров.

Ако дотична госпођа дође идуће године опет ће доживети шок, али позитиван. Моћи ће да попије пиће у ресторану у којем је пре неку деценију рекла судбоносно „да”. Јер, у 2013, чувени ресторан ће, после вишегодишње паузе, поново бити отворен. Тако ће бити настављена традиција у чијим су најсветлијим данима – за време СФРЈ – кроз „Винограде” продефиловале хиљаде политичара, амбасадора, уметника, привредника, страних званичника и званица који су долазили у бившу домовину... Те дане памти Крста Црнчевић, жива легенда београдског и српског угоститељства. Једна од ставки у пребогатој кафеџијској биографији овог седамдесет седмогодишњака је и газдовање „Виноградима”.

– Госте су на улазу „поздрављали” стихови народне поезије преведени на неколико језика. У ресторану је радио енолог, а постојала је и винска карта са прецизно наведеним особинама сваког вина: годином бербе, старости, јачином... Било је то врхунско место – сећа се Црнчевић.

О томе сведочи и листа гостију. Почев од Тита, преко Софије Лорен, све до „незваничног” самита несврстаних, одржаног у „Виноградима” одмах после оног „званичног” у Београду. За столовима грочанског ресторана „интегрисали” су се шефови држава Европске заједнице, „атерирали” су светски познати космонаути, а долазили су, разуме се, и локални мештани у ресторан удаљен од центра Гроцке 500 метара, а од београдског језгра 25 километара.

– Имали смо врхунске куваре. Неки од њих су пре Другог светског рата завршили куварске школе у Француској, на које их је краљ Александар Карађорђевић слао као стипендисте. После школовања, служили су на његовом двору – говори Црнчевић.

Сваког дана, авионом, из Сплита су стизали свежа риба и плодови мора, а из Русије кавијар.

Деведесетих година, као и све у држави, стају и „Виногради”. Затварају се на „неодређено време”. Катанац се задржао и у „годинама расплета”, али и у „постпетооктобарској Србији”. Све до прошле године...

У „златно доба”, Грочани су ресторан звали и „Метропол”, јер је био у саставу истоименог хотелског предузећа. Када васкрсне 2013. године, биће под „јурисдикцијом” приватне фирме Ненада Вуковића, четрдесет четворогодишњег житеља који је свој труд и новац уложио у препород „Винограда”.

Да су радови, започети прошле године, добрано одмакли, види се чим се намерник попне на Циганско брдо. Грађевина на три нивоа, подигнута уместо старог, дотрајалог објекта и нешто већа од њега, споља се приводи крају, потом ће кренути преуређење ентеријера, а поред, на хектару земље, зелене се млади виногради.

– Засадићемо још један хектар винове лозе. Простор ће имати 750 квадрата у којима ће бити ресторан са терасом за 200 гостију, вински и ракијски подрум, дегустациона сала, свечана сала за 150 званица, паркинг... Посла ће бити за 20 радника – објашњава Вуковић и обећава да ће, у духу старих „Винограда”, на јеловнику бити национална кухиња.

Биће то први новији туристички објекат који ће, због сиромашне понуде и небриге надлежних за Гроцку која је небрушени туристички драгуљ, с правом стећи епитет „капиталне инвестиције”.

----------------------------------------------

Нил Армстронг „атерирао” у кафану

Недавно преминули Нил Армстронг, космонаут који је узлетео на Месец, за време посете Југославији такође је „атерирао” у „Винограде”. Са видиковца поред ресторана, одакле поглед пуца на Дунав, велелепну Грочанску аду, контуре Смедерева и Панчева и обрисе Вршачког брега, Армстронг је, каже легенда, рекао да је призор лепши него на Месецу...

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.