Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Царина Косова мора бити статусно неутрална

Царина Косова мора бити статусно неутрална
Дејан Павићевић Фото Танјуг

По повратку из Брисела, нови шеф преговарачког тима са Приштином Дејан Павићевић на питање „Политике” шта је на крају однео високој представници Кетрин Ештон: писмо или протокол, одговара да је њеним службеницима предао протокол, а да је писмо било само инструмент прихватања.

„Протокол је прихваћен оног момента када је Борко Стефановић документ парафирао и предао Роберту Куперу. Тиме је створена међународна обавеза према ЕУ и то нема везе са косовском страном. Створена је међународна обавеза јер је неко кога је овластила Република Србија нешто парафирао.

Свакако сте упознати с тим да постоје различита тумачења међународне обавезе.

Ми сада можемо да се прегањамо са ЕУ и да покушавамо да објаснимо шта је у међународномправу обавеза а шта није. Они се неће расправљати са нама, него ће рећи: Ако хоћете да поништите споразум, поништите га. Мислим да је врло неодговорно рећи да влада може да поништи све што је до сада прихваћено. 

Какве би то последице произвело?

Ми бисмо онда гурнули прст у око ЕУ и направили контраефекат. Ако било који споразум поништимо, добићемо врло просту ствар: дијалога даље неће бити. 

Како је влада могла да вас овласти да потпишете протокол ако ту још нису прецизиране све чињенице, а рекли сте да има лоших ствари?

Протокол је састављен тако да ће се доста тога решавати у оквиру имплементационих група. За сваку промену протокола,којућемо ми правити кроз те имплементационе групе, ја ћу тражити потписано одобрење владе. Значи, ја немам намеру да радим ништа на своју руку. За све ћу писати извештаје влади, објаснити шта је урађено, шта је промењено и шта нам је понуђено. Радна група ће да направи оквир за питања о којима ће се разговарати и ја намеравам да се тог оквира јако држим.

И Борко Стефановић је имао неки оквир који му је дала влада, па сте ви недавно рекли да многа решења нису добра.

Постојала је платформа владе о којој ја не могу да причам јер је под ознаком поверљивости, али могу да кажем да је постављена прешироко. Када имате прешироко постављену платформу, када имате решења каква је производио Роберт Купер, са тим његовим, како их је звао „конструктивним двосмисленостима”, онда добијете нешто што свако тумачи на свој начин. Ја хоћу ово да урадим хируршки прецизно. Нема двосмислености, па шта нам бог да. 

А зашто смо од Штефана Филеа сазнали оно што је требало ви да нам кажете у вези са потписивањем протокола о интегрисаном управљању царинским прелазима?

Филе је то објавио у понедељак навече, за уторак је била предвиђена предаја писма и прес конференција после тога.

Осећали сте се непријатно?

Ја сам за Филеову изјаву сазнао када сам слетео у Брисел и запитао се шта је сада ово. Било ми је необично и због тога што је писмо требало да буде предато служби Кетрин Ештон.

Да ли је ова журба имала везе се боравком председника Томислава Николића у Њујорку и планираним сусретом са Ештоновом?

Не. Када је председник Николић ушао у свој кабинет, прво се обратио мени и канцеларији и за све споразуме и показао изузетно интересовање. Од првог дана и премијер и први потпредседник Александар Вучић су тражили исто и од тада се ради на томе. Основни проблеми су у тумачењу, јер су они толико двосмислени и чудни. Проблеми су у самој имплементацији. Коначно, када је дошло до промене владе, почели су да слушају оно што сам говорио од почетка.

Дакле, нова влада није имала предрасуда према вама иако сте члан ДС-а.

Да, нова влада није имала предрасуда. Ја сам државни службеник који је радио за време претходне владе и ради сада у најбољем интересу Републике Србије. Ја нисам политичар, моје чланство у ДС-ује постојало и то није тајна. Учланио сам се за време студентских протеста са 18 година и тада сам веровао у неку идеју, тада ми је то деловало као неки логичан след. Међутим, ја никада нисам заузимаоникакву функцију у странци, нити сам се после 2001. уопште бавио тиме.

Како ће се Стефановићеви косовски „царински сведоци” звати у вашем мандату и шта ће радити тамо?

Царински сведоци, кафе куварице, како год, они ће да буду тамо, у складу са овим споразумом. И не само с њим. Од 1999. године,од када су УН преузеле фактички контролу над АП КиМ, Косово је царинска територија за себе. Прво је то обављала Унмик царина, сада постоји царина Косово. Ми ћемо се труди да се инсистира на максималној статусној неутралности царине Косова и да се они понашају само у складу са чињеницама да Косово јесте посебна царинска територија, исто као што је Хонгконг посебна царинска територија у оквиру Кине. Али ми ћемо највише инсистирати на улози Еулекса. 

Када ће бити готова стратегија за КиМ?

Очекујем да ће преговарачи отићи са озбиљном стратегијом, јер је она већ направљена и чекају се само неке коцкице после разговора председника Николића у Њујорку. У зависности од тога неке ће се ствари можда мало прекројити. Иде се са јасном платформом и јасним црвеним линијама, и са доста простора између њих. 

И претходна влада је имала црвене линије, па сад ову владу боли глава од њих.

Ја се надам да ћемо за овај дијалог имати подршку у парламенту.

Б. Митриновић

-----------------------------------------------------------

Стара платформа још поверљива

На шта је тачно мислио премијер Ивица Дачић када је рекао да је у питању била одлука под ознаком „поверљиво”, а односила се на ваше именовање?

Пошто је промењен стари закључак владе којим је именован Стефановић и којим је постављена претходна платформа, он је носио ознаку „поверљивости”. Техничком омашком је та ознака поверљивости пренета и на овај нови закључак.

Значи да опет не можемо сазнати шта је садржала та широко заснована платформа за преговоре?

То су ствари о којима ја не могу да одлучујем, али постоје људи који се бави тиме да ли ће на тој старој платформи бити ознака поверљивости. Та ознака се може скинути само на седници владе.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.