Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Милион илегалаца

Србија је стара држава али она се, нажалост, малокад тако понаша. Да је, рецимо, та фамозна, у свим општинама иначе постојећа грађевинско-комунална инспекција како треба радила свој посао, тешко да би избујало тих милион, чак и више „дивљих” објеката!

Немоћ вајне државе боде у очи чак и на централном тргу главнокомандујућег Београда, Тргу Републике: још и дан-данас тамо, с неукусним баџама штрчи код биоскопа „Балкан” једно ругло, кажу „легализовано” решењем извесне чиновнице Старог града! Прелепа падина Вишњице је, такође, друга Калуђерица: тамо је никло на хиљаде приватних кућерина које ће, ето, господин Веља Илић сада да легализује. А сва та ујдурма с дивљом градњом могла је да се сасече у корену само да је држава на време употребила на десетине булдожера, наравно уз асистенцију МУП-а.

Између два светска рата Србија је заиста имала паметну „мрежу” насеља, локалних центара, вароши и варошица, среских места и, наравно, банијско-покрајинских градова и главног Београда. И то је држало народ јер је имало свакојаку логику: били су то привредно-школски, културни и здравствени, а и административни центри.

Све је то трајало док су животариле и социјалистичке „комуне”: у свакој је била школа, у многима суд, дом здравља, објекти за спорт и културу, наравно и пратећа индустрија која је, мање-више, задржавала локално становништво. У многим општинским центрима људи су градили удобне куће, школовала се деца...

А онда су настале „београдизација”, „новосадизација”, Крагујевац је буквално испразнио добар део Шумадије, Ниш Понишавље, Београд је „усисао” стотине хиљада људи из Србије, али и из Хрватске, БиХ... Омладина је у бесцење нудила дивне породичне куће по мањим местима за ,,голубарнике” по Београду, а две трећине малих комуналних центара данас су, чак више него у 19. веку, тужне провинцијске „варошице” које се, све више, претварају у сеоска насеља.

Дуго смо били у заблуди верујући да су наши урбанисти (свих врста) учили „занат” на тековинама развијене Европе у којој се, у ствари, прво све размотри и планира, па онда усмерава и гради. А у ствари имамо последице непамети и хаоса јер у Србији се прво направи проблем, а онда, наравно, вади „кестење из ватре”! Бојим се да нам, после тих милион и још више дивљих градњи неће бити повратка.

Доктор наука

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.