Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Milion ilegalaca

Srbija je stara država ali ona se, nažalost, malokad tako ponaša. Da je, recimo, ta famozna, u svim opštinama inače postojeća građevinsko-komunalna inspekcija kako treba radila svoj posao, teško da bi izbujalo tih milion, čak i više „divljih” objekata!

Nemoć vajne države bode u oči čak i na centralnom trgu glavnokomandujućeg Beograda, Trgu Republike: još i dan-danas tamo, s neukusnim badžama štrči kod bioskopa „Balkan” jedno ruglo, kažu „legalizovano” rešenjem izvesne činovnice Starog grada! Prelepa padina Višnjice je, takođe, druga Kaluđerica: tamo je niklo na hiljade privatnih kućerina koje će, eto, gospodin Velja Ilić sada da legalizuje. A sva ta ujdurma s divljom gradnjom mogla je da se saseče u korenu samo da je država na vreme upotrebila na desetine buldožera, naravno uz asistenciju MUP-a.

Između dva svetska rata Srbija je zaista imala pametnu „mrežu” naselja, lokalnih centara, varoši i varošica, sreskih mesta i, naravno, banijsko-pokrajinskih gradova i glavnog Beograda. I to je držalo narod jer je imalo svakojaku logiku: bili su to privredno-školski, kulturni i zdravstveni, a i administrativni centri.

Sve je to trajalo dok su životarile i socijalističke „komune”: u svakoj je bila škola, u mnogima sud, dom zdravlja, objekti za sport i kulturu, naravno i prateća industrija koja je, manje-više, zadržavala lokalno stanovništvo. U mnogim opštinskim centrima ljudi su gradili udobne kuće, školovala se deca...

A onda su nastale „beogradizacija”, „novosadizacija”, Kragujevac je bukvalno ispraznio dobar deo Šumadije, Niš Ponišavlje, Beograd je „usisao” stotine hiljada ljudi iz Srbije, ali i iz Hrvatske, BiH... Omladina je u bescenje nudila divne porodične kuće po manjim mestima za ,,golubarnike” po Beogradu, a dve trećine malih komunalnih centara danas su, čak više nego u 19. veku, tužne provincijske „varošice” koje se, sve više, pretvaraju u seoska naselja.

Dugo smo bili u zabludi verujući da su naši urbanisti (svih vrsta) učili „zanat” na tekovinama razvijene Evrope u kojoj se, u stvari, prvo sve razmotri i planira, pa onda usmerava i gradi. A u stvari imamo posledice nepameti i haosa jer u Srbiji se prvo napravi problem, a onda, naravno, vadi „kestenje iz vatre”! Bojim se da nam, posle tih milion i još više divljih gradnji neće biti povratka.

Doktor nauka

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.