Шта је са акцијама „Телекома”
Иако су грађани Србије још почетком маја постали власници бесплатних акција „Телекома”, још се не зна када би могло да почне трговање њима, односно када би они који су их добили могли да их продају и добију око 70 евра, колико је раније најављено.
Редакцији „Потрошача” готово свакодневно се јављају читаоци који питају шта се дешава са акцијама које су им обећане, односно када ће моћи да их продају. Јер још пре готово пола године је на основу закључка Владе Србије, Централни регистар хартија од вредности обавио пренос бесплатних акција наше највеће телекомуникационе компаније и тада су именовани власници акција.
Tада су грађани, бивши запослени и држава постали власници,а брокери су поручили да рок за почетак трговањем не би требало да буде дужи од две, три недеље. То се, међутим, није догодило, а стручњаци незванично истичу да се излазак на берзу одлаже јер би могло да се испостави да „Телеком” вреди мање него што је раније очекивано. Званичних потврда тога нема, а министар финансија и привреде Млађан Динкић је раније изјављивао да се у Влади Србије није разговарало о продаји „Телекома” и да ће се о томе говорити тек након што се нешто конкретно уради поводом тог питања. Он је рекао и да би држава могла да размотри приватизацију „Телекома”, уколико би цена за сто одсто капитала била најмање 2,5 милијарди евра.
Према речима Ненада Гујаничића, главног брокера инвестиционе компаније „Синтеза инвест”, све је урађено и чека се на последњи корак.
– Када ће конкретно грађани моћи да тргују акцијама зависи од тога када ће „Телеком” да упути захтев Београдској берзи да се акције листирају на тржишту. То ће бити последња фаза у подели бесплатних акција грађанима – објаснио је Гујаничић додајући да би за Београдску берзу било добро да се ово предузеће што пре нађе на њој.
У недавном интервјуу за „Политику” Предраг Ћулибрк, в. д. генералног директора „Телекома Србија”, рекао је да што се тиче бесплатних акција, одлуке морају пажљиво да се доносе.
– И то не самостално, већ са акционарима. Наравно, највећи акционар је држава и било би погубно направити лош потез. Обратићемо се влади и видећемо када је моменат да се крене са трговањем акцијама. То је нешто што не може да побегне и грађани који су власници акција неће остати без њих. Тренутно је наше тржиште капитала веома плитко и мало ко може да процени шта би могло да се деси са акцијама „Телекома” ако се сада појаве на берзи – рекао је тада Предраг Ћулибрк.
Од укупно једне милијарде акција „Телекома”, 6,94 одсто добили су запослени и бивши запослени те компаније, а грађани 15 одсто. Почетна цена једне акције, како је у мају процењено, на берзи је требало да буде 2,27 евра, сваком грађанину ће припасти по 31 акција „Телекома Србија”, а износ који ће добити око 4,8 милиона пунолетних особа ако их продају требало би да износи око 70 евра. Међутим, као што је „Политика” већ писала, бесплатне акције „Телекома ” нису добили сви пунолетни грађани Србије. На њих нису имали право они који су напунили 18 година после 31. децембра 2007. године, а осим пунолетства до тог датума, како су прецизирали у Агенцији за приватизацију, постоје и други услови – да су грађани на дан стицања статуса носиоца права били уписани у бирачки списак надлежних општинских органа, да су на дан ступања на снагу овог закона држављани Републике Србије, да су на дан 30. јуна 2007. године имали пребивалиште на територији Републике Србије, односно статус привремено расељеног лица са Косова и Метохије, да право на акције без накнаде нису на било који начин остварили, у целости или делимично, и да су уписани у евиденцију носилаца права коју води Агенција за приватизацију.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


