Огољена борба за власт у Шапцу
Шабац – Борба за власт у Шапцу ушла је у своју завршну фазу: маске су пале, рукавице су скинуте, а пљуште и „ударци испод појаса”. Већина функционера и одборника УРС-а, који је био главни савезник ДС-а у локалном парламенту, одлучила је да то и даље остане упркос томе што се пред председником странке Млађаном Динкићем једногласно изјаснила да ће започети преговоре са напредњацима и социјалистима и ДСС-ом о прекомпоновању власти у граду.
Само 48 сати после изјашњавања, које је обелоданила централа УРС-а, сада већ бивши председник градског одбора Немања Пајић саопштио је да ће шест од укупно 11 одборника ове странке и представница ДСС-а, која је недавно „прелетела“ у њихов табор, формирати посебну регионалну странку Западна Србија. Пајић, који је заменик шабачког градоначелника, оптужио је лидера УРС-а Динкића да га је уцењивао да напусти коалицију са ДС-ом.
– Запрећено ми је да ћу ако не прихватим да будем градоначелник (!?) бити ишчлањен из странке, а да ће градски одбор бити распуштен. Не прихватам уцене, јер имам мирну савест. Са колегама сам се договорио да иступимо уз УРС-а – рекао је Пајић на прес-конференцији која је у четвртак одржана у згради Градске управе у Шапцу.
На мајским локалним изборима у Шапцу, ДС је освојила 25, СНС 14, УРС 11, коалиција око СПС-а осам, Преокрет шест, а коалиција око ДСС-а пет мандата. Скупштинску већину са 43 од укупно 69 одборника формирале су демократе са партнерима из претходног сазива, УРС-ом (Г17 плус), СПО-ом и ЛДП-ом. Међутим, после избора нове републичке владе, све су учесталији захтеви и за прекомпоновање власти и у овом граду.
Хоће ли (не)очекивани распад шабачког УРС-а спречити напредњаке и социјалисте да преузму управљање градом у којем је ДС стожер власти од промена 2000. године? На потез Пајића у централи странке су реаговали његовим експресним искључењем и именовањем повереништвa градског одбора у којем су Милутин Стојиновић (председник), Негован Станарчић и др Бранко Вујковић. Стојиновић и Станарчић су јуче ујутро поднели оставке на своје досадашње функције у градском већу.
Повереништво УРС-а јуче је одржало и прес-конференцију на којој је поступак бившег председника градског одбора осуђен као неискрен, и наглашено да ће петоро одборника странке до даљег у Скупштини Шапца деловати као опозиција. Конференцији је присуствовао и члан Извршног одбора УРС-а Марко Селаковић, који је рекао да је дисциплинска комисија искључила Пајића, јер је „јавним наступима радио супротно од једногласно донетих одлука“.
– У понедељак увече сви су били сагласни да треба мењати власт, а у среду су рекли да нису тако мислили. Можемо само да нагађамо зашто се десило. За сада је искључен једино Пајић, јер је јавним деловањем погазио све нормативне акте УРС-а, док одборници то још увек нису учинили – навео је Селаковић.
Јуче се, такође, јавно огласио и коалициони блок СНС–СПС–ДСС, најављујући да ће веома брзо затражити одржавање ванредне седнице локалног парламента на којој ће, како тврде, сигурно доћи до прекомпоновања власти.
Председник Окружног одбора СНС-а Драган Томић истакао је да му је „жао што је над УРС-ом учињено насиље, али да је оно дошло из ДС-а, која појединце чврсто држи под контролом“. Он је оптужио својевремено искљученог посланика Г-17 плус Совранија Чоњагића, који је потом прешао у ДС, да предводи одметнуте одборнике УРС-а.
– Обратићемо се надлежним државним органима са захтевом да се испита каква је улога Чоњагића код претњи, уцена и привођења одборника, као и других послова у граду. Званично га нема ни на једној политичкој функцији, али већ дуже време блокира рад локалног парламента – нагласио је Томић, који је најавио да ће будућа владајућа већина на челу са СНС-ом окупити више од 40 одборника.
Томић „није желео да лицитира са именима“, али није тајна да у својеврсној игри живаца и напредњаци и демократе рачунају на подршке странака Преокрета – ЛДП-а и СПО-а. Владајућа коалиција окупљена око ДС-а јуче није реаговала на оптужбе, а своје обраћање медијима најавила је за понедељак.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


