Павићевић: Постигнут договор о царинама
БРИСЕЛ – Радне групе Београда и Приштине постигле су касно вечерас у Бриселу сагласност о наплати царина на интегрисаним прелазима на административној линији и споразум ће почети да важи од четвртка, 20. децембра, рекао је вечерас шеф београдског преговарачког тима Дејан Павићевић.
"Возила са робом на коју се не плаћа акциза моћи ће без царињења да улази на север Косова, као и акцизна роба до три и по тоне", изјавио је новинарима Павићевић након маратонских разговора који су, како је рекао, почели још пре седам дана.
Павићевић је рекао да ће се на прелазима прегледати документација о роби која се превози, али искључиво ради статистике, а не ради царине.
Он је казао да је постигнут договор да споразум почиње да важи од 20. децембра у осам ујутру.
Павићевић је нагласио да је овим само потврђен споразум који је постигнут приликом последње рунде политичког дијалога између премијера Ивице Дачића и председника косовске владе Хашима Тачија 7. децембра у Бриселу.
Павићевић је такође рекао да је било вођено рачуна о интересима Срба на северу али и о могућностима злоупотреба слободног увоза робе.
"Уколико са друге стране буде било опструкције, спремни смо да суспендујемо споразум о интегрисаним прелазима", рекао је Павићевић.
----------------------------------------------
Ештон задовољна резултатима радних група о прелазима
БРИСЕЛ – Висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон изразила је задовољство резултатима састанка радних група Београда и Приштине за примену споразума о прелазима (ИБМ).
Ештон је „задовољна резултатима радне групе о прелазима, у оквиру које су две стране јуче постигле договор о питањима везаним за спровођење ИМБ”, саопштио је њен портпарол Михаел Ман.
Наводећи да се 10. јануара наставља технички дијалог о тим питањима, уочи састанка 17. јануара премијера Србије Ивице Дачића и косовског премијера Хашима Тачија, Ман је навео да Ештонова очекује да јучерашњи договор омогући несметано функционисање два прелаза, отворена 10. децембра, као и отварање још два прелаза до краја године.
ЕУ такође очекује да обе стране наставе да разговарају о свим отвореним питањима, у контексту дијалога Београда и Приштине, уз посредовање Брисела, ради нормализације односа, додао је Ман у саопштењу објављеном на његовом Твитер налогу.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


