Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Подржали бисмо самоуправу за север Космета

Подржали бисмо самоуправу за север Космета

Што платформа нашег државног врха о преговорима са Приштином буде конкретнија и реалистичнија, то ће бити јасније да је Србија на добром путу, казао је Борислав Стефановић, посланик Демократске странке и бивши шеф нашег преговарачког тима. Он је у интервјуу за „Политику” истакао: „Уколико је тачно, да у дуго најављиваном тајном плану за КиМ, постоје елементи који су неки вид самоуправе за север Космета, који не угрожавају уставни поредак, то је позитивно, односно заслужује нашу подршку, али видећемо”.

Претходна влада није имала платформу у којој је писало да ће се залагати да север КиМ добије територијалну аутономију и да буде ентитет као, на пример, Република Српска?

Ми још не знамо шта у тој платформи пише, али уколико је тачно ово што се могло видети у медијима, онда могу да кажем да је ова влада поносни настављач платформе и политике Бориса Тадића, а устројство севера Космета било је једна од четири тачке његове политике за КиМ. Према томе, мени је драго ако је тачно да ће платформа садржати структуру севера КиМ. То ће омогућити да Србија не призна независно Косово, да сачува свој уставни поредак и да истовремено обезбедимо максималну заштиту нашег народа на северу Косова.

А, Срби, јужно од Ибра?

Не би требало да ја дајем савет власти, с обзиром на то да они никакво мишљење, ни савет од нас не траже. Могу само да кажем, да се судбина Срба јужно од Ибра не сме испустити из вида и да се треба изборити за било какав степен заштите, или персоналне аутономије, било чега што ће њима омогућити да живе нормалним животом, ван гета.

Да ли је паметно написати у платформи шта је ваш максимум и очекивати да то и добијете?

Такве тезе сам и раније чуо. Осим тога, мислим да ни Албанцима, ни Хашиму Тачију није никаква тајна шта ми хоћемо да постигнемо, нити треба да буде тајна. Њима ће много већи проблем бити, ако су наши предлози оствариви и у оквирима могућег. Према томе, у платформи треба да пишу неке нове ствари, нови правци и, мислим, да таква платформа неће бити изненађење никоме, нити може да штети нашим позицијама. Напротив, тиме ћемо и међународној заједници ставити до знања да је то оно што желимо да постигнемо и да им кажемо да је то, у крајњем случају, нешто што и они подржавају.

Па, зашто ви нисте написали и рекли шта је ваш максимум?

Није тачно да нисмо излазили са планом. Председник Тадић је изложио четири тачке, које се поклапају са овим што се чује, ако је то тачно. Питање је само шта може, а шта не може да изађе у јавност.

Јесу ли вама помињали канцеларије, официре за везу, пошто ова влада спроводи, како каже, оно о чему сте се ви договорили?

Никакве канцеларије и официри за везе нису помињани ни на једном месту, одговорно тврдим. Значи, ми смо у преговарачком процесу стигли до договора о заједничком управљању административним прелазима, али није било договора ни о подели прихода, ни о канцеларијама, официрима, телекомуникацијама, струји. То је све посао Дачићеве владе и њена искључива одговорност. Наша нулта тачка била је само како ће оквирно да изгледају прелази.

Ивица Дачић је у изборној кампањи понављао како је „неко причао о канцеларијама”, да ли је он то измислио?

Ја могу да говорим о преговарачком процесу, а имао сам апсолутну организациону, идејну, подстицајну и саветодавну подршку Ивице Дачића, заменика премијера и свих других министара. Уколико је то, можда, некоме у неком другом разговору, можда не ни Дачићу, то поменуто, ја то не знам. Разумем ја ову власт, која своју одговорност покушава да пребаци на неког другог, али мислим да је и њиховим гласачима, па и онима који су им до јуче слику љубили, а сада их куну, јасно да је све то потпуна лаж и бесмислица.

Замерате ли што су неки амбасадори први сазнали шта пише у нашој платформи?

Врло је неуобичајено и лоше да се представници страних земаља упознају са платформом пре Народне скупштине, без обзира на то што су у питању амбасадори неких блиских и пријатељских земаља...

Ви сте, можда, неким другим амбасадорима представљали...

Али наша платформа је прво усвајана на влади, па су њени основни елементи преточени у скупштинску резолуцију...

Нисте ту платформу никоме пре показивали?

Не, зато што је наша платформа била општег типа, тицала се само тога да учинимо све што можемо у оквиру Устава и Резолуције 1244. Она није садржала елементе неког новог пута, као што се најављује у овој...

А, да јесте била као ова?

Да јесте, најважније би било да је прво виде посланици и наша јавност. Амбасадорима бисмо објаснили неке елементе, али касније, јер је то у дипломатској пракси уобичајена ствар.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.