Свечано прослављен дан ОКС
Чланови наше олимпијске породице прославили су јуче дан Олимпијског комитета Србије у Дому Народне скупштине заједно са гостима и новинарима и пред камерама РТС, а централни догађај било је додељивање Трофеја ОКС најуспешнијим појединцима и екипа у олимпијској 2012. години.
Први пут имена награђених била су саопштена раније, одмах пошто је Извршни одбор ОКС одлучио ко су лауреати, тако да је изостала уобичајена неизвесност, али не и драж свечаног чина проглашења најуспешнијих. Уосталом, ранијих година имена награђених стизала су до јавности пре проглашења, иако је требало да чланови Председништва до последњег часа чувају ову пословну тајну...
– Дан Олимпијског комитета је тренутак када се присећамо свих успеха и када традиционално проглашавамо најуспешније. Свим спортистима и њиховим тренерима, који су нас учинили поносним и обрадовали у 2012, а посебно добитницима Трофеја Олимпијског комитета, честитам на оствареним успесима – рекао је у поздравном говору Владе Дивац, председник ОКС набрајајући потом највеће успехе наших спортиста, пре свега оне остварене на Олимпијским играма у Лондону.
Оне су, сходно Правилнику о критеријумима за избор најбољих у календарској години, и одлучиле ко ће бити лауерати...
У индивидуалној конкуренцији то су Милица Мандић и Андрија Прлаиновић.
Нова олимпијска шампионка у теквондоу, у категорији изнад 67 кг, освојила је злато у дебију нашег теквондоа на олимпијској сцени и донела нашем спорту прво злато још од тријумфа одбојкаша 2002. у Сиднеју. Пут Милице Мандић до злата био је имресиван – победила је европску, светску и олимпијску шампионку...
Андрију Прлаиновића, члана нашег бронзаног олимпијског тима у ватерполу, од саиграча издвојило је то што је изабран у идеални тим олимпијског турнира и што је са 22 гола био најбољи стрелац у Лондону. Уз то, са репрезентацијом је освојио и европско злато, а са Про Реком првенство и куп Италије и титулу победника Евролиге.
Јелена Јанковић, Ана Ивановић, Бојана Јовановски и Александра Крунић, под вођством селекора Дејана Вранеша, ове године оствариле су историјски успех пласманом у финале Купа федерације, победама над репрезентацијама Белгије и Русије у гостима. Треће гостовање, у финалу у Прагу, није завршено како су желеле, али бити друга тениска репрезентација света, макар и незванично, огроман је успех.
У конкуренцији мушких екипа – ништа ново. Ватерполисти су другом узастопном бронзом на олимпијским играма и титулом првака Европе проглашени су десети пут за најуспешнију репрезентацију у Избору ОКС. Ту почаст заслужили су Слободан Соро, Алекса Шапоњић, Живко Гоцић, Вања Удовичић, Душан Мандић, Душко Пијетловић, Слободан Никић, Милан Алексић, Никола Рађен, Филип Филиповић, Андрија Прлаиновић, Стефан Митровић, Гојко Пијетловић, селектор Дејан Удовичић и тренери Владимир Павловић и Дејан Станојевић.
И трећи Трофеј ОКС припао је ватерполистима, тачније 18-годишњем Душану Мандићу – најуспешнијем младом спортисти Србије. Мандић је освајач олимпијске бронзе, али и европског злата и светске бронзе у јуниорској конкуренцији.
Најуспешнији тренер је Драган Јовић – Гале, тренер олимпијске шампионке Милице Мандић. Јовић би могао да добије и признање и за најискренијег, или ако хоћете за најсамоуверенијег тренера, јер је много пре почетка Игара најавио да ће његова ученица освојити злато. Али ОКС не додељује трофеје за тренерску храброст.
Признања најуспешнијима доделили су министар омладине и спорта Алиса Марић, Сандра Штајнер у име „Теленора”, генералног спонзора ОКС, Мила Завођа у име „Меркатора С”, златног спонзора, Маронос Ватис, у име „Војвођанске банке, званичне банке ОКС, Владе Дивац, председник и Иван Тодоров и Жарко Паспаљ потредседници ОКС.
--------------------------------
Трофеј МОК „Теленору”
Осамнаести добитник Трофеја МОК који ове године носи назив „Спорт и одрживи развој” припао је „Теленору”, генералном спонзору ОКС у два последња олимпијска циклуса. Трофеј мешународног олимпијског комитета „Теленор” је заслужио због низа пројеката, реализованих самостално и у сарадњи са ОКС, који промовишу одрживи развој, заштиту животне средине и одрживе изворе енергије.
--------------------------------
Пре две године два екстра трофеја
Према правилнику ОКС у години одржавања Олимпијских игара младих додељује се и награда најуспешнијој екипи у категорији малдих спортиста. Први трофеј припао је 2010. кошаркашкој екипи у кошарци „три на три ” која је освојила злато у Сингапуру.
Исте године у жељи да награди сензационалан тријумф наших тенисера ОКС је одлучио да Дејевис куп репрезентација Србије добије трофеј „као најбоља екипа у индивидуалном спорту” какав је, наравно, тенис.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


