Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Грубор: Партизанов проблем није дуг, већ готовина

Грубор: Партизанов проблем није дуг, већ готовина
Партизан ће добити лиценцу за еврокупове: генерални секретар „црно-белих” Дарко Грубор (Фото А. Васиљевић)

Спортски клубови у Србији суочени су с великим финансијским проблемима. Како послује Партизан, најтрофејнији фудбалски клуб од осамостаљења Србије, објаснио је његов генерални секретар Дарко Грубор.

Колики је буџет клуба?

Партизан у последњих неколико година ефективно троши око 15 милиона евра. На то се може додати или одузети пет одсто, што зависи од резултата. Наравно када смо играли Лигу шампиона и приходи и расходи су били већи. Наглашавам да говорим о новцу који се ефективно троши, без расходних ставки које су књиговодствена категорија и не представљају ефективно потрошен новац.

Како Партизан остварује приходе?

Пословна година још није завршена, па немам прецизне податке за 2012. Структура је мање више стандардна. Од укупног прихода око 65 одсто су трансфери; приход од Уефе на нивоу учешћа у групној фази Лиге Европе је око 10 одсто, а преосталих 25 су остали приходи. То су: спонзори, продаја улазница, ТВ права… Напомињем да ово не важи за 2010. у којој су и приходи и трошкови били много већи због учешћа у Лиги шампиона.

С обзиром да у последње време продаја играча није толико значајна ставка, како попуњавате буџет?

У лето 2011. смо имали последњи „јак” прелазни рок. Тада су отишли Савић, Фејса, Петровић… Од дела тог новца још увек живимо. Нажалост, зимски прелазни рок није био ни близу толико успешан, а летос смо имали трансфер Аксентијевића. Имали смо краћа и мања кашњења управо због скромних биланса прелазних рокова.

Каква је структура трошкова?

Фиксни трошкови су 600.000 евра месечно. Ту спадају: зараде, рате уговора од играча, комунални трошкови, станарине за изнајмљене станове... „Суве плате” су 550.000 евра. Међутим, ту нису урачунате премије које је тешко пројектовати, јер не знамо резултате који ће се остварити. Ту нису ни трошкови организације утакмица, путовања, припрема и то за све – од првог тима до најниже селекције. Такође ту нису ни инвестиције за које се стално указује потреба, поготово на стадиону који је застарео. Тако да је фиксна цифра у ствари само половина месечних расхода.

Колико је новца потребно за одржавање стадиона и Спортског центра?

За одржавање стадиона је потребно између 800.000 и 900.000 евра. Ту су укључене и плате Спортског друштва и комуналије, радника који се баве одржавањем терена. Инвестиције варирају. Рецимо, 2010. смо имали доста реновирања, прошле је стигао нови семафор… Имамо проблем са стандардима Уефе, које не испуњавамо у потпуности. Спортски центар је већа ставка. Тамо имамо 50 запослених, за чије бруто зараде издвајамо око 400.000 евра, са комуналијама, трошковима одржавања. Само одржавање и функционисање оба објекта, без инвестиција, кошта око милион и по евра.

Да ли Партизан дугује и колико?

Немамо таквих проблема. Наш проблем је кеш. Имамо свакодневне трошкове, а немамо свакодневне приходе. Имамо много такмичарских селекција, два огромна објекта на својим леђима, утакмица. То је и кључни проблем српског фудбала, па је планирање отежано. У већини европских земаља клубови знају приходе од ТВ права, спонзора, могу да пројектују продају улазница са великом дозом сигурности. Када бисмо ми у Србији планирали на основу ових ставки, морали бисмо да се сведемо на потпуно аматерски ниво. У нашим плановима су увек неизвесне ставке, као што су трансфери играча и приходи од Уефе. Зато наши буџети и јесу ризични и може да се дође у ситуацију да прихода нема, а расходи не могу да се отплате.

Дакле, Партизан, не рачунајући несклад између дневних трошкова и периодичног прилива нова, не дугује никоме ништа?

Понекад не можемо обавезу да измиримо на време због потраживања које тек треба да дође. Под претпоставком да потраживања стигну на време, Партизан никоме не дугује ништа. Не знамо колико ћемо прихода у 2013. остварити од трансфера играча и од такмичења у Европи, а то су нам главни извори прихода. Постоји доста ризика у пословању Партизана, као и свих српских клубова. Партизан је банкама захвалан клијент, али има једнак третман као и цео српски спорт, тако да кредитна помоћ која постоји у свету овде не постоји. Када Реал, Барселона, Манчестер јунајтед и Манчестер сити не могу да послују без кредита како ће Партизан и Црвена звезда? Зато треба увести иста правила за цео европски фудбал.

Колико други клубови дугују Партизану?

Имамо проблем са Сарагосом, јер су наша потраживања од 1,75 милиона евра ушла у стечајну масу, па у масу за репрограмирање. Како сада стоје ствари добићемо 40 одсто у периоду од 2013. до 2021. у осам годишњих рата. То нам је направило велики проблем у балансу прихода и расхода. Осим ње, тренутно других проблема немамо.

На који начин Партизан послује с менаџерима? Прича се да је клуб тек трећа или четврта рука у продаји играча и да многи од трансфера узимају свој део колача?

То су глупости. Постоји Фифин систем у којем се зна тачан износ трансфера, провизије… Све је транспарентно. Ти подаци нису јавни, нити ће икада то бити. Уговор се закључује искључиво између два клуба. Ако је и било других искустава, а ја не знам да јесте у Партизану, то више није могуће. Међутим, клуб не може да склопи никакав уговор са играчем испод 15 година, а код агената таква ограничења не постоје. Друго, тек када играч постане пунолетан можете с њим да склопите уговор на пет година, што ствара ситуацију која одговара богатијима.

Колика је највећа, а колика најмања плата фудбалера првог тима?

То не могу да саопштим. О томе одлучује Управни одбор. То је у домену пословања клуба, а то ни један клуб не објављује. По кулоарима се о томе прича, а понекад се цифре и погоде.

Да ли је тачно да је Забија платио 300.000 евра да игра у Партизану шест месеци?

Камо среће да је то тачно. Колико знам у историји клуба нисмо имали такву ситуацију.

Шта је било са дугом за порез?

Он је репрограмиран. У међувремену је усвојен и нови закон, који ће помоћи и спорту, мада није донет због њега. Нормално је да је Партизан највећи порески дужник, јер је највише радио, имао најбоље резултате, па самим тим и највећа примања играча, премије.

Колико је дуг за порез?

Не знам колико сада износи. Морамо да прорачунамо, јер је сада другачији закон, па ћемо моћи за неколико дана то да саопштимо. То није тајна и не може да се сакрије.

----------------------------------------

Партизану казна 100.000 евра и претња забраном учешћа

Контролна и дисциплинска комисија Уефе искључиће Партизан из еврокупова у наредне три сезоне уколико до 31. марта не докаже да је измирио заостале пореске обавезе и казнила га са 100.000 евра због тога што је пробио и други рок.

– Важно је да је новац зарађен учешћем у такмичењима ове сезоне ослобођен. Први пут смо кажњени са 30.000 евра. Ми смо нека врста „колатералне штете” у борби између водећих европских лига да се иста правила примењују на све. Клубови из Србије не могу да послују као клубови из рецимо Енглеске или Немачке, али ћемо решити проблем и добити лиценцу – рекао је Дарко Грубор.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.