Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Више струје – мање гаса

Више струје – мање гаса
За бесплатну електричну енергију и гас држава треба да обезбеди на десетине милиона евра (Фото Д. Јевремовић)

Уместо првобитно најављених 120 киловат-часова струје и 90 кубика гаса, социјално угрожена домаћинства у Србији бесплатно би требало да добију двоструко више киловат-сати струје, али и нешто мање гаса – око 75 кубика месечно. Управо то предвиђа нова, измењена Уредба о енергетски заштићеним купцима.

И док у Министарству енергетике кажу да би ово у начелу требало да буде и коначна верзија повластица за најугроженије, у ЕПС-у не искључују могућност још неких измена. Ни једни ни други не очекују да ће бити радикалнијих измена, као што су ове од пре два дана, урађене уз консултације надлежних министарстава.

Према новом предлогу Уредбе количина бесплатне струје и гаса зависи од броја чланова домаћинства, а нови документ прецизира и услове за стицање права на бесплатне киловат-сате. Да би самци остварили право на бесплатну струју не смеју да имају примања већа од 12.900 динара, док брачни парови, али и породице с три члана киловат-часове ће добити на поклон под условом да су им укупна примања мања од 18.786 динара

Четворочланој и петочланој породици, лимит је постављен на 24.672 динара. За оне који имају шест и више чланова, граница је 30.558 динара. Код најсиромашнијих подстанара нема измена и они ће моћи да се пријаве за поклон киловате, уз доказ да закупљују стан. И корисници социјалне помоћи биће енергетски заштићени.

Уколико прикупи сва документа, домаћинство са једним чланом неће плаћати 120 киловата струје месечно. Код двочлане и трочлане породице поклон је 160 киловата, за домаћинства са четири и пет чланова – 200 киловата, а за фамилије са шест и више чланова – 250 киловата. Помоћ важи до краја календарске године, након чега се подноси нови захтев локалној самоуправи.

Енергетски заштићен купац је домаћинство које живи у једној стамбеној јединици са једним мерним местом, а критеријуми за стицање статуса енергетски заштићеног купца су укупан месечни приход домаћинства, број чланова домаћинства, имовно стање.

Упитан да прокоментарише измењену Уредбу када је реч о потрошачима који су у другој подели карата добили мање бесплатног гаса, Војислав Вулетић, председник Удружења за гас Србије, каже да би било у реду да се надлежни који свакодневно дају изјаве о бесплатним киловатима и кубицима гаса, држе бар једном обећања.

– Нове измене додатно збуњују потрошаче. Поготово за струју, иако је лимит двоструко већи, док су потрошачи гаса оштећени. Лимит је с 90 смањен на 75 кубика и то за најбројнија домаћинства. Самци ће добити бесплатно 40 кубика, двочлане и трочлане породице 50, а домаћинства са четири и пет чланова 60 кубика, што је мало, каже Вулетић.

Ако се зна да је просечна потрошња гаса око 1.500 кубика, предвиђени кубици за самце чине тек око 2,6 одсто потрошње, 60 и 75 кубика је такође на нивоу статистичке грешке и чине 3,3 до четири одсто потрошње, објашњава он.

Разлог за то по њему би могла бити рачуница, односно колико би најављених 90 кубика гаса коштало државу. Ако је кубик гаса сада кошта 45 динара, а има око 20.000 оних који користе гас за грејање, надлежни су схватили да су „претерали” с 90 кубика, односно да то много кошта државу.

У ЕПС-у, кажу, да је најважније да постоји добра воља да се помогне најсиромашнијима и да се још увек трага за најбољим моделом, па ја зато до измена и дошло. У овом јавном предузећу оцењују да је најновији предлог бољи од претходног, јер су дуплирани киловати. Није свеједно да ли један члан сам троши 120 киловата тако што месечно укључује бојлер од 50 литара или то треба да дели четири и више чланова домаћинства.

Упитан колико ће ове новине коштати буџет, у ЕПС-у кажу да би се уколико ово остане и коначан предлог, из државне касе издвајало око 500 милиона, односно за око 200 милиона више него што је то предвиђао првобитан предлог о 120 киловат-часова струје.

Важно је да буџетом заиста могу да буду покривени трошкове ове бесплатне струје, како се на крају не би све свело на одложено плаћање, јер ће у том случају сви грађани Србије морати да плате ове повластице за најсиромашније, поручују из ЕПС-а. Иначе просечна потрошња у Србији је око 350 киловат-часова електричне енергије. Грађани који су се јуче јављали нашој редакцији, пошто су чули за нови предлог Уредбе, питају која то четворочлана породица троши само 200 киловат-часова месечно, те де нема говора о поклону.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.