Родила сина у 61. години
Смедерево – Трудница Љубинка М. из Смедерева постала је, у среду, најстарија прворотка у Србији. Након три деценије борбе за потомство, ова жена је у шездесет првој години родила сина првенца тешког 3,7 килограма. Тек рођени дечак заслужена је круна дугогодишње љубави из младости између смедеревске докторке и Холанђанина. За њих је пут до родитељства био дуг и тежак, али је стрпљење до „позних“ година, на крају испунило њихова срца.
Љубинка је затруднела уз помоћ донације јајне ћелије. Вештачки је оплођена у Чешкој јер овај вид донирања у Србији није дозвољен. Трудноћа је праћена на Одељењу за високоризичну трудноћу Гинеколошко-акушерске клинике „Народни фронт“ у Београду, где је свет угледао и њихов дечак.
Љубинка је по струци дечји стоматолог, али се углавном бави протетиком. Високи ризик њене трудноће није био препрека да ова храбра жена готово свих девет месеци проведе на специјализацији на Стоматолошком факултету у Београду. Истовремено је радила у Смедереву, и то седам дана до порођаја.
Ова храбра жена, прве године рада посветила је управо деци, бринући се о зубима најмлађих. Посао је отишао у другом правцу, али Љубинкина жеља да се кад-тад оствари као мајка, никада није престајала. Нажалост, ранији покушаји нису уродили плодом, али стрпљење и вера јесу.
Са животним сапутником Арчибалдом судбина ју је спојила пре готово четири деценије. Срели су се сасвим случајно у Египту на туристичком путовању. Још тада су се родиле прве симпатије. Свако је морао да се врати у свој завичај, али је живот за њих сковао други план. Срели су се поново и схватили да им ни даљина не може ништа. Пре три године, Ари, како га из милоште зову смедеревски пријатељи, оставио је Холандију и доселио се код своје Љубинке. Некадашњи „светски путник“ који годинама слика и истражује ретке врсте птица за познати канал „Национална географија“, у 73. години коначно је пронашао своје „јато“ и свио гнездо у Смедереву. Крај сина и супруге.
За обичан свет Љубинка је „мајка храброст“, а за лекаре својеврстан медицински феномен. Међутим, није мали број ни оних који осуђују њену одлуку да у шездесетим постане мајка. И међу докторима је подељено мишљење у погледу етичких норми, али се готово сви слажу да је ризик с годинама све већи и за мајку и за дете.
Љубинка и Ари, очито сличног духа и нарави, нису подлегли животним стандардима. Њихова различитост донела им је остварење животног сна и потврдила да „никад није касно за оно што желимо“.
О. Милошевић
--------------------------------------------------------------------------
Пацијенткиња и беба добро се осећају
– Пацијенткиња и њена беба су добро, а мајка је са интензивне неге пребачена на одељење – кратко је за „Политику” казао професор др Жељко Миковић, јуче дежурни лекар у Гинеколошко-акушерској клиници „Народни фронт”.
Порођај најстарије мајке у Србији изазвао је јуче прилично интересовање и различите коментаре и у овој установи. Нико од стручњака није желео да говори о одлуци да се у позним годинама роди беба, али како смо незванично сазнали лекари сматрају да треба отворити дискусију о томе зашто је у Србији и даље забрањено донирање јајне ћелије, али и уредити законске прописе.
О.П.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


