Сиријски живот под џихадистима
Мајадин, Сирија – У овом малом граду на истоку Сирије исламски милитанти уклонили су необучене лутке из излога радњи проглашавајући их за сексуално узнемиравајуће.
Припадници Фронта ал Нусра, сиријске филијале Ал Каиде, такође су забранили женама да носе панталоне препоручујући им да прихвате покривке од главе до пете, јавља Ројтерс.
Док председник Башар ел Асад губи све више територије, град на реци Еуфрат од 54.000 модел је живљења уколико исламски побуњеници преузму контролу значајних делова Сирије.
Од око стотинак различитих побуњеничких група, Нусра се сматра најјачом. Њени борци, који погибије у борбама сматрају мучеништвом, досад су остварили победе у нападима на више војних база режима широм земље.
Иако и даље чине мањи део Асадових наоружаних противника, њихов број и утицај непрестано се увећава.
Милитанти ове групе, ојачани ветеранима ирачког отпора америчким снагама, боре се заједно са припадницима Слободне сиријске армије, кровне групације која укључује оне који кажу да се боре за демократију и тврдокорне исламисте.
Владине снаге су напустиле Мајадин у новембру, када је половина становника побегла пред сукобима.
Сада су Нусра, Слободна сиријска армија, локална милиција и племенске групе – њих око 8.000 како тврде локалци – међусобно поделили град.
Побуњеници са дугим брадама патролирају улицама захтевајући стриктно поштовање ислама. Алкохол је уклоњен из продавница. Деци Мајадина одмах је обезбеђено свакодневно учење религије, а они који долазе на наставу добијају бесплатне векне хлеба.
Један дечак који похађа часове рекао је Ројтерсу да их уче о молитви, улози жена, месту полигамије у браку и џихаду против „Асадовог алавитског режима”.
Сиријски грађански рат почео је марта 2011. народним револтом против четири деценије дуге династичке владавине породице Асад, припадника мањинске шиитске секте алавита у већински сунитској Сирији.
После готово две године борби и 60.000 погинулих, сукоб све више поприма обрисе секташког, док умерене побуњеничке групе надјачавају екстремисти. Опозициони активисти кажу да се све мање питају у рату.
Борци Нусра сада су опасна претња онима који желе демократију у Сирији. Они желе повратак у времена калифата, а живот би да организују у складу са животом из 7. века настанка ислама.
Радње се присилно затварају у време молитви а људи се са улица пет пута дневно шаљу у џамије.
Исламисти су преузели контролу оближњег налазишта нафте и гаса, као и великог силоса. Гориво се на улицама купује по црноберзанским ценама, а Нусра се не устеже да тргује ни са непријатељима уколико то доноси екстра новац.
Владине снаге редовно Мајадин кажњавају бомбардовањима из ваздуха, а Дамаск и даље контролише снабдевање струјом, коју често прекида.
Мало је хлеба и воде, школе су затворене, нема телефона ни интернета. Крађе су редовне, а улице су када падне мрак пусте.
Ипак, становници кажу да Нусра придобија све већу подршку на истоку Сирије, а милитанти су успоставили контролу на уласку у град где регрутују мушкарце и дечаке. „Подржаћу сваког ко се бори против режима”, каже 19-годишњи Мухамед, студент права који је одрастао у Мајадину. Он се слаже да се борци Нусре придржавају поремећеног моралног оквира, али сматра да успевају да се супротставе Асадовим снагама – његовом непријатељу број један.
Други се надају да ће племенски систем истока Сирије спречити исламисте да преузму власт. „Не мислим да ће Нусра бити способна да оствари оно што жели. Имамо своју традицију, а племена им то неће допустити”, каже Имад, 22, студент грађевине.
Многи се осећају беспомоћно. „Изгубили смо наш град, нашу децу а сада губимо нашу будућност”, каже домаћица Фадија. „Овде нема ничега. Мрзим све стране, режим, опозицију, јер нико од њих не води бригу о цивилима.”
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


