Пауел и Бимон "скачу" маратон
Данас у 10 часова почеће 20 "Београдски Банка интеза маратон" приредба која се сваког пролећа са нестрпљењем очекује. И која, увек остави добар траг за собом, у срцима учесника, навијача на београдским узлицама и булеварима, као и међу љубитељима маратонског трчања широм света до којих стиже телевизијска слика из Београда. Тој слици ове године, поред елитних тркача из петнаестак земаља, неколико хиљада полумаратонаца и маратонаца рекреативаца и десетине хиљада Београђана учесника "Рибок трке задовољства на 5.000 метара допринеће и гости Београда – атлетске легенде Мајк Пауел и Боб Бимон.
У Свечаној сали Скупштине града на поду постављена је "стаза" дуга 9,95 метара што је дужина Пауеловог светског рекорда постигнутог 1991. године на Светском првенству у Токију, а на само пет сантиметара стајала је ознака Бимоновог светског рекорда са Олимпијских игара у Мексику 1968. године. Рекорда који је одолевао 23 године најбољим скакачима света укључујући и прошлогодишњег промотора Карла Луиса...
Због тога су Пауел и Бимон, који је био на Београдском маратону и 1990. године, логични наследници Карла Луиса.
Најављујући их Пат Бучер, задужен за медијску експозицију београдског маратона ус вету упоредио их је са суперменима, а 61-годишњи Боб Бимон је одговорио.
– Говорите о суперменима, али моје презиме је Бимен (он тако изговара своје презиме), а то значи буди човек... И данас мислим да је дан када сам постигао светски рекорд невероватан. Сећам се да је сунце почело да залази када сам се нашао на залетишту и чинило ми се као да са врха планине крећем у залет...
И скок је био такав: 55 сантиметар дужи од светског рекорда, 57 дужи од његовог најбољег скока до тада.
– Знам какво је узбуђење доживео Мајк 23 године касније, јер то су догађаји који припадају будућности, - рекао је Бимон, чијих ће 8,90 метара на Олимпијским играма у Пекингу навршити 40 година на листи олимпијских рекорда.
– Био сам један од највећих обожавалаца Боба Бимона и његовог скока, али када му се Карл Луис приближио схватио сам да и он може бити надмашен и почео да гајим наду да то могу да учиним баш ја, мада се сећам да се у то време за све немогуће у атлетици говорило - "бимонескно", – наставио је 43-годишњи светски рекордер Мајк Пауел.
У епском надметању са Луисом у Токију пре 16 година надмашио је Луиса и Бимона.
– Када гледам ову стазу и сам се питам се да ли је могуће толико скочити. Срећан сам што сам део те вечности, део те историје коју је започео Џеси Овенс, а наставили Ралф Бостон, Игор Тер Ованесјан, Боб Бимон и Карл Луис...Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


